Botanici chystají fotografický atlas. Bude v něm přes tři tisíce druhů rostlin

Už pět let pracují botanici na fotografickém atlasu, který má popsat všechny druhy rostlin v České republice. A ještě zhruba čtyři roky na publikaci pracovat budou. Mimořádně ambiciózní projekt nemá v Česku obdoby a zřejmě tady taková kniha i chybí. Fotografující botanici totiž spustili před necelými třemi měsíci sbírku (na dárcovském portálu Donio) a tento týden získali 670 tisíc korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obálka chystaného fotografického atlasu rostlin

Obálka chystaného fotografického atlasu rostlin | Zdroj: Archiv Aleny Lepší

„Peníze ze sbírky pokryjí práci několika lidí do konce roku a také začneme připravovat do tisku orchideje,“ říká botanička z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity Alena Lepší, která je spoluautorkou vznikající publikace.

Doposud tvůrci pracovali na „fotografickém klíči“ ve svém volném čase a je zřejmé, že jenom nadšením se profesionální dílo dokončit nedá.

Neukáznění turisté působí přírodě velké škody. Dobrovolní strážci přírody se je snaží vychovávat

Číst článek

„Musím říct, že většinu kolegů odezva veřejnosti velmi mile překvapila. Moc nevěřili tomu, že lidé podpoří takhle dlouhodobý projekt, navíc nic jsme jim za to neslíbili,“ naráží botanička na to, že v těchto sbírkách na dárcovských portálech přispěvatelé obvykle dostávají jako odměnu knihu.

„Pro nás je to ale důkaz, že veřejnost takovou publikaci chce a tím budeme argumentovat při žádostech o granty kraje nebo příslušná ministerstva. Celkově potřebujeme na knížku zhruba pět až sedm milionů korun.“

Podpora slavných

Na podporu fotografického atlasu se přidaly i známé tváře, které se věnují aktivně biologii a přírodě vůbec, jako například fotograf vážek a zpěvák Dan Bárta.

„Je to veledílo,“ říká ve videu, kterým botanici sbírku podporují.

Nápad na tvorbu fotoatlasu rostlin se zrodil při jedné z mnoha botanických exkurzí a kampaň, kterou rozjela Alena Lepší se svými kolegy na sociálních sítích, zaujala i plzeňského turistu Ivana Ryse. Ten také patří mezi ty, kteří přispěli.

„Vždycky jsem chtěl mít takovou knihu doma. Mám trochu hendikep, že mám technické vzdělání a s přírodopisem jsem skončil na základní škole. Takže vůbec kytky neznám a tak bych je chtěl ve svém věku ještě poznat,“ říká Ivan Rys.

Zájemci o květenu se doposud museli spokojit s velmi odbornými klíči k jejímu určování. Fotoatlas by měl podle Aleny Lepší poznávání rostlin významně zjednodušit.

Ukázka z chystaného atlasu rostlin, které se vyskytují v České republice | Zdroj: Archiv Aleny Lepší

„Nebude to ale kniha, kterou si sebou vezmete do přírody. Bude mít tloušťku čtyři a půl centimetru. Přestože se snažíme její váhu a rozměry minimalizovat, tak přece jenom zahrnuje 3100 rostlin a fotografií bude samozřejmě ještě víc, zhruba osm tisíc. Detailní snímky mají popsat jednotlivé determinační znaky, podle kterých se dají jednotlivé druhy určit. Inspirovali jsme se v zahraničí, kde podobné publikace už vznikly.“

Když všechno půjde dobře, zájemci si podle Aleny Lepší koupí Fotografický atlas rostlin České republiky v roce 2027.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme