Australští farmáři rozdávají ovce kvůli přebytku. Od roku 2020 se jejich počet v zemi zvýšil o 23 procent

Ceny skopového v Austrálii prudce klesly, protože v zemi je ho nadbytek. Někteří farmáři s cílem ušetřit náklady své ovce i rozdávají, aby je nemuseli vybíjet, napsal server zpravodajské televize CNBC. Ceny skopového se za poslední rok propadly o více než 70 procent na 1,23 dolaru (27 Kč) za kilogram, ukazují údaje poskytnuté organizací Meat and Livestock Australia (MLA).

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ovce, ilustrační foto

Od roku 2020 vzrostl v Austrálii počet ovcí o 23 procent (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Austrálie měla v posledních letech několik velmi dobrých sezon, což znamená, že stáda ovcí dosáhla 78,75 milionu kusů, nejvíce od roku 2007,“ uvedl analytik MLA Tim Jackson. K vysokému počtu ovcí přispěly tři roky nadprůměrných srážek v regionech, kde se ovce chovají, jako Nový Jižní Wales a Viktorie. Srážky jsou ideální pro růst trávy, která slouží jako krmivo hospodářských zvířat.

„Čím více pršelo a čím déle byl trh v dobré kondici, tím více to vedlo chovatele k tomu, aby si ovce, které by jinak vyřadili, nechali, a v důsledku toho počty ovcí dále rostly,“ dodal předseda australské organizace chovatelů ovcí Andrew Spencer. Chovatelé si tak nechávali více ovcí na farmách, místo aby je vykrmovali a posílali na jatka a trhy.

Používání ovcí k sekání trávníku je čím dál běžnější. Je ekonomické, rychlé a působí dobře na psychiku

Číst článek

Farmářům však začaly prudce klesat zisky a pro mnoho ovcí nebyl odbyt. Aby farmáři snížili náklady, začali se ovcí zbavovat. Většina z nich dává přednost rozdávání ovcí, než aby stáda vybíjela, ukazuje se však, že zájemců o ovce není dost, upozornil viceprezident skupiny na ochranu zemědělství WAFarmers Steve McGuire.

V roce 2020 počet ovcí v Austrálii klesl na nejnižší úroveň za 100 let. Statistiky MLA ukazují, že od té doby se počty ovcí zvýšily o 23 procent. Prudký pokles počtu zvířat před třemi lety zvýšil ceny skopového na nové rekordy.

Situace se však od té doby obrátila a ceny prudce klesly. Další ranou pro chovatele je i sucho, které zřejmě nepoleví a příštích několik měsíců bude poměrně horkých a suchých. To snižuje nabídku krmiva a zemědělci jsou tak nuceni redukovat stáda.

Austrálie je předním světovým producentem a vývozcem skopového. Nadměrná nabídka způsobila tlak na pokles světových velkoobchodních cen, i když v maloobchodě je pokles cen pomalejší, upozornil McGuire. 

Austrálie v říjnu vyvezla rekordní množství skopového a McGuire očekává, že ceny skopového pro spotřebitele v Austrálii i zahraničí se budou dále snižovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme