Trhavé pohyby a plavání v kruhu. Žraloci u Floridy mohou být pod vlivem kokainu, myslí si experti

„Čím víc chemikálií v moři, tím větší ekologické riziko.“ Tak by se dalo shrnout varování mořských biologů z americké Floridy. Nedávno tam pozorovali zmatené chování žraloků. Podle vědců je to zřejmě důsledek znečištění moře drogami, například kokainem.

Miami Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žralok kladivoun

Při pokusech se kladivouni velcí, kteří se normálně lidem vyhýbají, přiblížili trhavými pohyby k potapěčům | Zdroj: Profimedia

Žraloci se ve vodách okolo Floridy mohou dostat ke kokainu poměrně snadno, tento americký stát je totiž významný uzel pro obchodníky s drogami a kokain je rozpustný. A pašeráci někdy odhazují balíčky drog do moře.

Mořská bioložka Tracy Fanaraová z Floridské státní univerzity upozorňuje podle britského deníku Guardian na to, že všechno, co lidé zkonzumují, končí v odpadních vodách, a tedy v moři. Právě Fanaraová a její britský kolega, biolog Tom Hird, pozorovali zřejmě zdrogované žraloky u pobřeží Floridy.

V Egyptě zabil žralok plavce. Útočil v přímořském letovisku Hurgháda, kde došlo k úmrtím i loni

Číst článek

Pozorovaní žraloci se podle vědců chovali divně. Například kladivouni velcí se normálně lidem vyhýbají, ale tentokrát jeden kladivoun trhavými pohyby zamířil přímo k potápěčům. A vědci sledovali taky podivné chování žraloka hnědého, který prý stále plaval v kruhu, jako by kroužil kolem něčeho neviditelného.

Vědci taky provedli několik pokusů, například dali do vody makety ptáků a také balíčky, které vypadaly, jako ty s kokainem. Po těchto balíčcích žraloci zuřivě chňapali a naopak umělé labutě je vůbec nezajímaly.

V další sérii pokusů dali vědci do balíčků rybí moučku. Žraloci znovu chňapali najisto. Moučka na ně působí jako šanta kočičí na kočky a podobně jako kokain jim přináší dávku dopaminu. Žraloci byli údajně úplně pominutí.

Při třetím pokusu vyhodili vědci z malého letadla falešné balíky s kokainem, jak to někdy dělají pašeráci drog. K balíkům se prý hned začaly stahovat různé druhy žraloků, třeba žraloci tygří.

Pole biologa Hirda ale zatím nelze jednoznačně říct, že žraloci u Floridy jsou pod vlivem kokainu. K tomu je třeba provést další pokusy. Zmatené chování některých žraloků může mít i jiné příčiny. Dosavadní pokusy označuje biolog za základ dalšího výzkumu, včetně odběru vzorků tkání a krve a testů na přítomnost kokainu nebo vůbec drog v tělech žraloků.

Problém pro mořské živočichy navíc nepředstavuje jen kokain, ale také další látky, jako například kofein, anestetikum lidokain, amfetaminy, antidepresiva nebo antikoncepce. Všechny tyto látky ohrožují citlivý a v důsledku velice křehký ekosystém moří.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme