Kousek pro znalce, který vypadá jako prašivka. Houbařskou sezonu startuje růst kačenky české

I v podhorských oblastech začaly růst ve velkém kačenky české (Verpa bohemica), a to znamená, že i do hor konečně přišlo jaro a houbařská sezona definitivně začala. Kačenka česká je jedlá a velmi chutná houba, ovšem sbírají ji pouze znalci, protože na první pohled působí jako takzvaná prašivka. Její prohýbaný vrásčitý klobouk běžné houbaře odrazuje. Letošní deštivé jaro však přineslo doslova kačenkové žně.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je pozdní odpoledne, všední den, a tak jsou lesy u německé hranice pusté turistů, o houbařích nemluvě. Ovšem padesátník Karel v modrých montérkách dává do kufru auta dvě přepravky a pořádný proutěný koš.

Rozložitelné obaly z hub. Kyjovská firma jako první v Česku získala ocenění v mezinárodní soutěži

Číst článek

Z asfaltové silnice odbočuje na lesní cestu, kterou lemují olše, osiky, sem tam stará třešeň. „Hele, už na nás čekají,“ hlásí při pohledu z okna.

Sice nic nevidím, ale Karel svižně vyskočí, v ruce nůž a noří se pod větve. „Tady, tady, támhle,“ napočítá do deseti kousků a začíná plnit košík.

Karel je místní, ale chce zůstat v anonymitě. „O tomhle místě můžu říct tak akorát, že je to úvozová cesta, nic výjimečného, kačeny rostou metr od ní,“ říká spokojeně a odkrývá listí, ze kterého vykoukne temně hnědý zvrásnělý klobouk. „Je úplně čerstvá, déle než tři čtyři dny tu není,“ vysvětluje Karel.

Karel má vytipováno kolem padesáti lokalit a jezdí sbírat kačenky české po celém Česku. Začíná v nižších polohách a vždycky se těší, až porostou u něj doma v pohraničí.

„Tady jsme v nadmořské výšce kolem 750 metrů, jakmile rostou i tady, můžeme říct, že začala houbařská sezona,“ říká.

Lov na ‚kačeny‘

Karel vodí na „kačeny“, jak houbám hovorově říká, své kamarády, ale i fotografy a různé zájemce. „Teď půjdeme ještě na jedno místo kousek odsud, to teprve uvidíte,“ popisuje.

Houbař má pravdu. Na okraji lesa se z listí klubou hnědé klobouky a není jich konec. Tady musí houbařská vášeň popadnout každého.

Houba místo plastu. Oblíbená reishi funguje v čipech a bateriích

Číst článek

„Počítám, že na pár metrech čtverečních je tu takových dvě stě hub,“ popisuje Karel. Během hodiny má houbař nasbíráno, odhaduje to na dvanáct, třináct kilo.

Nebere třeně, jenom klobouky. „Tohle není běžné. Letošní úroda je díky hodně deštivému počasí mimořádná,“ dodává. 

Na svoje místa blízko bydliště chodí Karel i dvakrát během sezóny, která je velmi rychlá. „Kačenky rostou tak dva týdny, slunce je rychle vytáhne, vyschnou a rozpadnou se, je třeba trefit ten správný čas,“ říká.

Kačenku českou lze zaměnit se smržem polovolným, který je ale také jedlý, a zkušení houbaři se neshodnou pouze na tom, který z těchto dvou druhů hub je chutnější.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme