Záhadné bahno, vegetace i ptáci. Vědci z NASA zkoumají tři roky starý ostrov u Tongy

Vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se poprvé vylodili na jednom z nejnovějších ostrovů na světě. Zjistili, že jeho povrch, který se nad mořskou hladinu zvedl teprve před třemi lety, je nyní pokrytý lepkavým, záhadným bahnem, ale také osídlený vegetací a ptáky, napsal zpravodajský server The Guardian.

Nuku'alofa (Tonga) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři roky starý ostrov

Tři roky starý ostrov | Foto: Dan Slayback | Zdroj: NASA

Nový sopečný ostrov se vynořil v oceánu poblíž souostroví Tonga před třemi lety. Je jedním z pouhých tří ostrovů, které se objevily během posledních 150 let a přežily více než jen několik měsíců.

Skotský ostrov Ulva koupilo pět z jeho šesti obyvatel. Báli se, aby nepadl do rukou oligarchům

Číst článek

Dan Slayback z Goddardova vesmírného letového střediska NASA toužil toto odlehlé místo navštívit, protože vědci zatím mají jen kusé informace o tom, jak a proč vznikají nové ostrovy.

Tým NASA ostrov nejprve sledoval s využitím satelitních snímků a v říjnu loňského roku se na něj poprvé vypravil. Nyní Slayback popsal to, co na místě nalezli, na blogu NASA.

Ostrov se vynořil sopečnou činností z okraje podmořského sopečného kráteru počátkem roku 2015.

Zatím zůstává nepojmenovaný, i když se o něm občas mluví jako o Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, což jsou názvy okolních ostrovů.

Nový sopečný ostrov se vynořil v oceánu poblíž souostroví Tonga před třemi lety. Je jedním z pouhých tří ostrovů, které se objevily během posledních 150 let a přežily více než jen několik měsíců | Foto: Dan Slayback | Zdroj: NASA

Slayback a jeho tým se vylodili na ploše, která na satelitních snímcích vypadala jako černá písečná pláž. Ve skutečnosti ji tvořil štěrk o velikosti hrášku, který značně znesnadňoval chůzi.

Ostrov odpadků v Tichém oceánu se stále zvětšuje. Zabírá plochu jako čtyři Německa

Číst článek

Na ostrově našli první rostliny, které se tu uchytily patrně poté, co sem jejich semena v trusu zanesli ptáci přelétávající nad ostrovem. Zahnízdila tu sova pálená a také stovky rybáků černohřbetých.

Co ale Slaybacka a jeho tým neustále mate, je světlé, lepkavé, jílu podobné bahno, které ostrov pokrývá. Zatím netuší, co přesně to je, jak to vzniklo a odkud to pochází.

„Na satelitních snímcích je vidět světle zbarvený materiál,“ řekl Slayback. „Je to světle zbarvené bahno, které je velmi lepkavé. Ale i když jsme ho viděli na vlastní oči, pořád nevíme, co to je, a nemáme jasno ani v tom, odkud to pochází. Protože to není popel.“

Ostrov je osídlený vegetací a ptáky | Foto: Dan Slayback | Zdroj: NASA

Tým během své návštěvy na ostrově odebral vzorky hornin na analýzu. Umístil na něj také vysoce přesnou GPS stanici a dron, aby prozkoumal tvar ostrova a zjistil další podrobnosti o tomto neobydleném novém území.

Nyní se na základě údajů pracuje na vytvoření trojrozměrné mapy ostrova a Slayback se svým týmem se na něj chystají vrátit – pravděpodobně v příštím roce – aby provedli další průzkum. Podle nynějších odhadů tento ostrov vydrží až 30 let, než se pod tlakem okolního oceánu znovu propadne pod hladinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme