Po podmořské erupci vznikl jižně od Tokia ostrůvek. Mohl by se spojit s Iwodžimou

Nedaleko japonského ostrova Iwodžima vznikl při nedávné erupci podmořské sopky nový ostrůvek, který by se v případě pokračování vulkanické aktivity mohl zvětšovat. Podle listu The Japan Times to oznámili japonští vědci.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po podmořské erupci vznikl jižně od Tokia ostrůvek

Po podmořské erupci vznikl jižně od Tokia ostrůvek | Foto: Japan Maritime Self-Defense Force/Kyodo News/AP | Zdroj: Profimedia

Ostrůvek se nachází asi 1200 kilometrů jižně od japonské metropole Tokia a je součástí Boninských ostrovů, známých také jako souostroví Ogasawara.

Vulkanolog Secuja Nakada z Tokijské univerzity uvedl, že ostrůvek tvoří ztuhlá láva, která se po nějaký čas vršila pod mořskou hladinou a po výbuchu sopky ze 30. října se prodrala na povrch.

Hora Fudži se topí v odpadcích, denně ji zdolávají tisíce turistů. Hrozí jí vyřazení ze seznamu UNESCO

Číst článek

„Ostrůvek snadno podléhá erozi. Dokud ale bude vulkanická aktivita pokračovat, je šance na jeho zachování vysoká, protože proud lávy bude pomáhat jeho obnovování,“ uvedl Nakada. Pokračování erupce je ale podle něj nejisté.

Nakada řekl, že vznik nového ostrůvku připomíná proces, při němž se v roce 2013 zformoval v této oblasti jiný nový ostrov, který nakonec splynul s ostrovem Nišinošima.

„Je možné, že nový ostrůvek by se mohl spojit s ostrovem Iwodžima, bude-li erupce pokračovat,“ prohlásil Nakada.

Japonsko, které je zemí častých zemětřesení a sopečné činnosti, je proslulé množstvím ostrovů, podle agentury AFP jich čítá přes 6850. Nejznámějším z Boninských ostrovů je zřejmě ostrov Iwodžima, o který Američané za druhé světové války svedli s Japonci urputnou bitvu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme