Věda pro děti: Která rostlina je nejjedovatější na světě? Roste i u nás

Nejjedovatější rostlina na světě roste možná i na vaší zahradě. Je to skočec obecný, okrasná nenáročná letnička se zelenými a červenohnědými květy. Semena této rostliny obsahují jeden z nejsilnějších rostlinných buněčných jedů – ricin. Ten je mnohem jedovatější než kyanid nebo jed kobry.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skočec obecný je krásná, ale jedovatá rostlina

Skočec obecný je krásná, ale jedovatá rostlina | Zdroj: Shutterstock

Skočec obecný pochází ze severovýchodní Afriky a jihozápadní Asie. V našich podmínkách jde o jednoletou rostlinu, která působí exoticky a rychle roste. Ve své domovině je to ale nižší dřevina keřovitého vzrůstu a může dosáhnout výšky až pěti metrů. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Která rostlina je nejjedovatější na světě? Roste i u nás

Český název rostliny nebyl zvolen náhodou. Během zrání plody skočce, které vypadají jako pichlavé tobolky, praskají a semena z nich doslova skáčou ven. Vypadají ale hezky a občas se používají i při výrobě náramků. Je třeba dát pozor, aby si někdo podobný šperk nestrčil do pusy, nejčastěji malé děti nebo zvířata.

Semena, která jsou z téměř 70 procent složená z olejů a z 20 procent z bílkovin, totiž obsahují jeden z nejsilnějších rostlinných buněčných jedů, ricin.

Pokud by člověk rozžvýkal pár semen, zhruba 15 až 20, za pár dní by ho to zabilo. U dítěte by pak stačila klidně jen tři semena. Ricin je totiž je 6000krát jedovatější než kyanid a do kapsy strčí i kobří jed.

Věda pro děti: Strašidelná ryba se smrtícím světlem opravdu existuje. Jak žije ďas mořský?

Číst článek

Otrava ricinem působí nejprve jako chřipka. Jsou to bolesti hlavy, zvracení a průjem, nakonec ale začnou člověku selhávat orgány. Ricin způsobuje odumírání buněk a shlukování červených krvinek.

V případě otravy je třeba hned vyvolat zvracení, podat živočišné uhlí a volat lékaře. Dnes už existuje i účinný protijed, který je nutné podat co nejdřív.

Z těchto jedovatých semen se ale lisuje taky kvalitní ricinový olej, který jedovatý není. Vařením oleje ve vodě se totiž jedovaté látky zničí. Ricinový olej se pak používá v potravinářství, kosmetice a i lékařství.

V lékárně se dá tento olej koupit jako projímadlo a funguje i na změkčení a zklidnění pokožky. Používá se i proti lupům a na různé vyrážky nebo k zmírnění zánětů a při bolestech svalstva. Využití si olej dokonce našel i jako strojní mazadlo. Ročně se tak sklidí mnoho tun semen.

Eva Sinkovičová, Kateřina Perglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme