Věda pro děti: Pijí ryby vodu? Jednoduchá otázka má složitou odpověď

Pijí ryby vodu? Otázka zní jednoduše, ale odpověď tak jednoduchá není. Ryby jsou neustále obklopeny vodou. Tu mohou pít, ale taky absorbovat – to znamená, že ji přijmou z okolí bez pití. Způsob, jakým vodu ryby konzumují, závisí na typu vody, ve které žijí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potřebují ryby pít?

Kapr vylučuje až 50 ml moči na kilogram hmotnosti (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Voda se do těla ryb dostává osmózou, tedy procesem, při kterém voda prochází membránami z oblastí s nízkou koncentrací rozpouštěných látek do oblastí s vysokou koncentrací. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Pijí ryby vodu? Jednoduchá otázka má složitou odpověď

Osmóza slouží k vyrovnání koncentrací v obou oblastech. V opačném směru, než jakým probíhá osmóza, působí na membránu osmotický tlak. Čím je vyšší množství osmoticky aktivních látek, nejčastěji solí v roztoku, u nás ve vodě, tím je vyšší osmotický tlak.

Žízeň je pak řízena centrem žízně v hypotalamu, což je malá část mezimozku. Tohle centrum reaguje právě na kolísání osmotického tlaku tělních tekutin a taky na ztrácení vody z buněk. Množství osmotických aktivních látek, hlavně solí, v krvi a krevní plazmě pak rozhodne o žízni.

Sůl, moč a žízeň

A jak je to tedy u ryb? Ryby, které žijí ve vodě sladké, mají vyšší koncentraci soli v těle, než v okolní vodě. Proto voda z okolí do jejich těla proudí nepřetržitě a snaží se ředit množství soli, dokud se nerovná množství v okolí.

Aby ale ryba neabsorbovala tolik vody, nebobtnala a nepraskla, vylučuje přebytek v moči. A protože má vody dostatek, vylučuje moči poměrně velké množství. Třeba u kapra je to až 50 mililitrů na kilogram hmotnosti. Sladkovodní ryby jsou tedy zavodněné dostatečně a žízní rozhodně netrpí.

Věda pro děti: Kdo je nejošklivější ryba na světě a proč vypadá jako obluda, když ji vytáhnete z vody?

Číst článek

Jinak to mají ryby mořské. V těle mají méně soli, než je v okolní vodě. Vlivem osmózy tak ztrácí vodu kůží a žábrami, aby došlo k vyrovnání koncentrace. Aby se tyhle ryby nevysušily, pijí hodně vody ústy.

Přebytečnou sůl pak vylučují žábrami a taky močí. Ta je ale zahuštěná. Když to srovnáte s kaprem, tak u průměrné mořské ryby jde jen o 2 až 5 mililitrů moči na kilogram váhy.

U mořských ryb se ale dá říci, že opravdu pijí, protože vlastně mají žízeň. Vylučování moči se solí nazýváme osmoregulace. Tímto procesem ryby regulují osmotický tlak ve svém těle. Pro jejich zdraví je to naprosto zásadní.

Možná vás napadne, jak to dělají ryby, které za život střídají mořské a sladkovodní prostředí. Zkrátka se umí přizpůsobit situaci. Pomáhají jim v tom hormony produkované tkáněmi a žlázami s vnitřní sekrecí. Zjednodušeně, sladkovodní ryby nepijí pusou. A ty, co žijí v moři, ty se pusou klidně napijí, protože žízeň vlastně mají.

Eva Sinkovičová, kpe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme