Sledování mezi partnery může přerůst v násilí, důležité je říct si o pomoc

Řada partnerů spolu ve vztahu sdílí přístupy do sociálních sítí, hesla od telefonu nebo informace o aktuální poloze. Takové chování, ač někdy praktické, ale může přerůst ve sledování nebo domácí násilí.

Internet Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí násilí

Neustálý dohled může přerůst v ve stalking žárlivým partnerem nebo domácí násilí. (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Sledování je v partnerských vztazích časté, shodují se na tom průzkumy antivirových a bezpečnostních společností. Podle nich přibližně polovina lidí svého partnera sleduje skrze sociální sítě, prochází svému partnerovi či partnerce zprávy v mobilním telefonu, případně sleduje jejich polohu pomocí mobilní aplikace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pokud mám pocit, že mě takhle někdo sleduje, tak můžete zkusit své zařízení zresetovat do továrního nastavení, a taky si změňte hesla do všech online účtů, od mailu po sociální sítě

Teenageři se svými partnery častěji sdílí hesla u online služeb, mezi které patří i sociální sítě. Někdy jde o výraz důvěry, jindy o čistě praktickou věc, jako třeba v případě předplatného na streamovací služby. I sdílení polohy může být praktické, když se partneři chtějí sejít ve městě.

Jenže podobně jako sledování dětí, i to partnerské normalizuje neustálý dohled. A může přerůst v ve stalking žárlivým partnerem nebo domácí násilí.

Pro nedobrovolné partnerské sledování existuje řada snadno dostupných programů, označovaných jako stalkerware, tedy programy pro stalkery. Obvykle jde o mobilní aplikace, které pachateli zpřístupní zprávy jeho oběti, výpis volání i uložené fotografie. Jelikož něco takového může kolidovat se zákonem, tvůrci takové programy nabízejí právě jako nástroj ke sledování dětí.

Sledovací program si může koupit kdokoli, oběti někdy nezbude než vyměnit telefon

Číst článek

Částečnou obranu nabízí aplikace AirGuard od Technické univerzity v Darmstadu, která varuje uživatele před neznámými sledovacími klíčenkami v jejich blízkosti.

Odhalení sledovacích aplikací v telefonu je ale řádově složitější. Pokud má člověk podezření, že je sledovaný, měl by změnit všechna svá hesla do online účtů a zresetovat telefon do továrního nastavení. Neměl by se také bát obrátit na policii, stalking je v Česku trestný.

Pomoc pak mohou nabídnout i neziskové informace jako Bílý kruh bezpečí nebo Arcidiecézní charita.

Jan Cibulka, Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme