Jak bezpečně balit výbušniny? Zlínští vědci vyvinuli speciální papír, který zabraňuje jiskření elektřiny

Balení výbušnin nebo chůze po umělém povrchu v prašných provozech může při použití nevhodného materiálu skončit explozí. I proto vyvinuli vědci ze zlínské Univerzity Tomáše Bati speciální papír, který zabraňuje jiskření statické elektřiny. Díky směsi celulózy a polymerů dokážou vyrobit i bezpečné podlahoviny. Teď hledají vědci partnery pro průmyslové využití své nové technologie.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciální materiál odvádějící statickou elektřinu, výzkum, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Speciální materiál odvádějící statickou elektřinu, výzkum, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Na pohled je to běžný lesklý karton, ale díky speciální směsi při používání nejiskří. Statická elektřina přitom neškodí jen v pyrotechnickém průmyslu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědci ze zlínské univerzity vyvinuli speciální papír odvádějící elektřinu

„Může to mít negativní dopady všude tam, kde se pracuje s velmi jemnou, citlivou elektronikou. Čili elektronické součástky. Bavíme se také o zařízeních, která se používají například na operačních sálech. Tam jsou speciální prostory, které jsou ošetřené právě proti vzniku elektrostatického výboje,“ popisuje využití speciálního papíru ředitel Centra polymerních systémů Vladimír Sedlařík.

Zlínská univerzita Tomáše Bati spolupracovala na vývoji bezpečných obalových materiálů s výzkumnou organizací Centrem organické chemie a firmou Synpo. Projekt podpořila i Technologická agentura České republiky.

Vajgly vyčistí z vody hormonální antikoncepci. Zlínští vědci přišli s metodou, která využívá nedopalky

Číst článek

Vědci vyvinuli nejen obalové materiály, ale i speciální podlahoviny pro nebezpečné provozy.

„Jsou to třeba mlýny nebo zařízení, kde se zpracovávají saze. Prostory pro výrobu výbušnin a tak dále,“ jmenuje Sedlařík.

Tyto antistatické vlastnosti dodává obalovým materiálům klasická celulóza, kterou lze získávat přírodní cestou.

„Celulózová vlákna můžeme získávat ze zpracování biomasy. Vlákna byla pokryta vodivým polymerem, který právě zvýšil jejich vodivost. A potom byla vlákna použita na výrobu ‚vodivého papíru‘ neboli papíru se zvýšenou vodivostí, který má antistatické vlastnosti. Anebo tato vlákna byla použita jako funkční plnivo do polymerních materiálů a výsledný výrobek měl opět kýžené vlastnosti,“ vysvětluje Sedlařík.

Dohoda s průmyslem?

Výsledné materiály už jsou chráněné užitými vzory a vědci pro ně hledají praktické využití.

„Nyní se jedná s průmyslovými partnery o využití této licence. Bavíme se jak s partnery ze strany výrobců chemikálií, tak i ze strany výrobců podlahových krytin či nátěrových hmot,“ říká šéf Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati Vladimír Sedlařík.

Růžena Vorlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme