Farmáři na Litoměřicku testují, jak jim mohou při práci pomáhat drony

Moderní technologie pronikají i do zemědělství, například farmářům začínají pomáhat drony. Ty menší zvládnou třeba vyhodnotit zdraví rostlin na polích a případně včas odhalit možný problém. Větší drony pak dokážou aplikovat postřiky nebo granule proti hrabošům.

Klapý (Litoměřice) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělci v Klapém na Litoměřicku testují drony

Zemědělské drony jsou součástí moderních technologií, které má podpořit nová dotace určená pro precizní zemědělství | Foto: Lucie Heyzlová | Zdroj: Český rozhlas

Jak používat drony v zemědělství, si vyzkoušeli třeba i zemědělci v Klapém na Litoměřicku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Farmáři na Litoměřicku testují, jak jim mohou při práci pomáhat drony

„Tady ty červené fleky jsou místa, kde je buď rostlina nezdravá, nebo tam spíš prosvítá zem, protože tam už nic není. Tady je naopak vidět, že je kukuřice v dobrém stavu,“ ukazuje specialistka na fotogrametrii Eva Milerová.

U letecké červenozelené fotografie přitom vysvětluje, jak dokáže zemědělský dron vybavený multispektrální nebo termální kamerou snímat pole a měřit chlorofyl v jednotlivých rostlinách. Z těchto dat se pak vytvoří takzvaná aplikační mapa.

„Vyexportuje se soubor, který se nahraje do aplikačního dronu, a ten pak letí konkrétně na daná místa, která jsme mu zadali jako problematická,“ upřesňuje dodavatel dronů Alexandr Novotný.

Ověření experimentem

Zatímco zhruba 70kilový dron krouží ve vzduchu nad kukuřičným polem a rozprašuje vodu, pilot Ondřej Pavlíček vysvětluje, jak se takový aplikační dron za více než tři sta tisíc korun ovládá.

„Přes ovladač máte kontrolu nad celým dronem – buď s ním můžete létat manuálně, nebo se tam dá nahrát nějaká mise, kterou dron pak může automaticky splnit,“ přibližuje.

Více veder, která trvají déle. Změna klimatu komplikuje život lidem i práci zemědělcům

Číst článek

Ředitel zemědělského družstva v Klapém Otakar Šašek nahlas přemýšlí, jak by drony mohly pomáhat se současnými problémy, jako je sucho nebo škůdci.

„Vzhledem k tomu, že velký dron unese 30 kilogramů postřikové kapaliny, tak by bylo možné i lokálně ošetřovat ohniska vzniku nějakých chorob a škůdců.“

Zemědělci s vědci chtějí ověřit prospěšnost dronů na polích experimentem. V Klapém spolupracují se specializovanou firmou a plánují výsledky experimentálně ověřit. Vytyčí dvě pole, na kterých budou srovnat oba způsoby obhospodařování úrody.

„Na jednom poli bude uplatňována konvenční metoda, na druhém nová, se kterou přicházíme, aby byl vidět exaktní výsledek. Ten bude ale k dispozici nejdříve v příští sezoně,“ doplňuje dodavatel dronů Novotný.

Právě zemědělské drony jsou součástí moderních technologií, které má podpořit nová dotace určená pro precizní zemědělství.

Lucie Heyzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme