Planeta zažila kvůli pandemii nejtišší rok za desetiletí. Vědci stopovali vlnu ticha od Číny po USA

Planeta Země zažila kvůli pandemii covidu-19 nejtišší rok za poslední nejméně dvě desítky let, zjistil tým seizmologů vedený odborníky z univerzity ETH v Curychu. Podle jeho měření se loni v souvislosti s karanténami po celém světě podstatně snížila míra lidské aktivity a s ní související hluk. V některých obdobích se takzvaný ambientní hluk způsobený dopravou či činností továren snížil až o polovinu, napsala agentura Reuters.

Curych Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Planeta Země (ilustrační obrázek)

Tišší prostředí podle vědců přispělo k tomu, že jejich přístroje dokázaly zaznamenat i velmi slabá zemětřesení, která jindy kvůli hlučnosti změřit nelze. Ilustrační foto | Foto: CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Na studii se podílelo 33 vědců, kteří naměřili nižší hlučnost ve 185 z 286 seizmologických stanic. Pokles byl citelný hlavně ve městech, kde se během karantén méně cestovalo, na minimu byla letecká doprava a mnohé továrny nefungovaly. Při uzávěrách byla města ještě tišší než o Vánocích, které tradičně patří k nejtišším obdobím roku.

VIDEO: Na Marsu přistálo vozítko Perseverance. Zahájí pátrání po stopách života na Rudé planetě

Číst článek

„Týdny během karantény byly nejtišší v našich záznamech,“ uvedl seizmolog John Clifton s odkazem na archivní data pokrývající posledních 20 let.

„Vzhledem k tomu, že hluk způsobovaný člověkem se neustále zvyšuje, to zřejmě bylo nejtišší období za hodně dlouhou dobu,“ dodal.

O jednoznačné souvislosti karantén a snížené hlučnosti vypovídá i to, že experti dokázali vystopovat „vlnu ticha“ probíhající jednotlivými zeměmi od Číny, přes Itálii až po USA podle toho, jak se postupně s rozšiřováním nákazy uzavíraly.

Tišší prostředí pak podle vědců přispělo k tomu, že jejich přístroje dokázaly zaznamenat i velmi slabá zemětřesení, která jindy kvůli hlučnosti změřit nelze. Podle seizmologa Fredericka Massina to může přispět k přesnějším předpovědím ohledně budoucích větších zemětřesení.

„Byla to nevídaná příležitost. Za běžných okolností bychom takový experiment provést nemohli,“ řekl Massin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme