Věda pro děti: Opravdu ženy pláčou častěji než muži? A kde se berou slzy?

Asi neexistuje nikdo, komu by nikdy netekly slzy. Ať už při krájení cibule, při pláči nebo když nás někdo omylem dloubne do oka a to začne slzet. Slzy jsou produkty slzné žlázy a několika dalších žlázek v našich očích. A slzy mají i ostatní savci a někteří další živočichové.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pláč

Pláč | Zdroj: Shutterstock

Lidské slzy jsou kapky slané vody obsahující malý podíl bílkovin a soli, ale devadesát devět procent tvoří voda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Opravdu ženy pláčou častěji než muži? A kde se berou slzy?

Máme několik druhů slz, které se liší svým složením. To je řízeno nervovými vlákny. Tři základní typy jsou takzvané trvalé slzy zvlhčující oko, reflexní slzy, které vytrysknou, když je oko podrážděna cizím tělesem, a citové slzy.

Slzy mají také několik funkcí. Zvlhčují rohovku, suchá rohovka by se totiž zakalila. Opticky vyrovnávají nerovnosti rohovky. Chrání oko před infekcí. Umožňují klouzání víček. A také se slzami uvolňují toxiny a stresové hormony z těla.

Věda pro děti: Proč se nám dělá husí kůže? A mají husí kůži i zvířata?

Číst článek

To souvisí s citovým slzením, tedy s pláčem. Skrze slzy se z těla odplaví nebezpečné a nadbytečné látky a po pláči někdy můžeme cítit úlevu.

Pláčou ženy víc?

Všechny děti pláčou zhruba stejně často, v dospělosti však pláčou častěji ženy než muži. Částečně to může být podpořeno hormony, konkrétně polypeptidem prolaktinem. Ten slouží hlavně k podněcování tvorby mléka, ale objevuje se i v slzách.

Do období dospívání ho mají děti obou pohlaví stejné množství. Mezi třináctým a šestnáctým rokem se ale jeho hladina začne u žen zvyšovat. Proto při napětí dosáhnou častěji vyšší hladiny tohoto hormonu a začnou plakat.

Slzy pomáhají zvládnout vypjaté situace

Citové slzení je často vyvoláno pocitem smutku nebo neštěstí. Co ale takové slzy štěstí, kdy se objeví třeba při dojetí nebo velké radosti?

Věda pro děti: Proč prdy smrdí a kolikrát denně je vypouštíme?

Číst článek

Na první pohled tato reakce těla na pozitivní zážitek nedává smysl. Při pláči se ale do těla uvolňují látky, které pomohou člověku zvládnout vypjaté situace. Z vědeckých výzkumů vyplynulo, že ať už jde o slzy radosti, nebo smutku, tak chemická reakce, která se v těle spouští, je podobná.

Lidé, kteří ve chvíli štěstí slzí, se tedy dokáží mnohem lépe zklidnit a kontrolovat své silné emoce. Za kratší dobu dojde k emoční rovnováze.

Slzet je zdravé a přirozené a pláči by člověk neměl bránit. Když se slzy zadržují, nespustí se očistné procesy a v těle se zvyšuje stresový hormon, což je nezdravé a zatěžující.

Pláč i smích mají také svou kulturní a společenskou složku. Jde o projevy, které udržují přátelství, značí potřebu připoutání a potvrzují city mezi rodinou, přáteli a členy skupiny.

Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme