‚Máme co slavit.‘ NASA představila posádku mise Artemis II, je v ní první žena a Afroameričan

Na cestu okolo Měsíce se vypraví první žena, první Afroameričan a také první člověk neamerického původu. Dostali se do posádky vesmírné mise Artemis II, která má startovat příští rok. Lunární mise se zúčastní elektroinženýrka Christina Kochová, černoch, pilot Victor Glover a astronauti Reid Wiseman a Kanaďan Jeremy Hansen. Členové posádky byli představeni při slavnostním ceremoniálu Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v Houstonu.

Houston Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Astronauti Reid Wiseman, Victor Glover, Jeremy Hansen a Christina Kochová, posádka Artemis II

Astronauti Reid Wiseman, Victor Glover, Jeremy Hansen a Christina Kochová, posádka Artemis II | Foto: Go Nakamura | Zdroj: Reuters

Mise Artemis II, při které modul obkrouží přirozenou zemskou družici s posádkou, je v plánu na konec roku 2024. Cesta by měla trvat zhruba deset dní. Přistání na Měsíci, pro které by měla připravit půdu v pondělí představená čtveřice, je naplánované na rok 2025.

Vícenásobný zelený záblesk západu Slunce. Snímek fotografů z Česka a Slovenska se stal fotkou dne NASA

Číst článek

„Posádka je vybraná velmi zajímavě a různorodě,“ komentuje pro Radiožurnál sestavu Jan Spratek z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy. „Můžeme se těšit, jestli ten průběh mise bude naprosto bezproblémový, což bych i očekával,“ dodává.

Posádce bude velet Wiseman. Sedmačtyřicetiletý pilot se podíval do vesmíru v roce 2015, zúčastnil se mise na Mezinárodní vesmírnou stanici. Připojí se k němu stejně starý pilot Hansen, který Zemi opustí poprvé.

O něco zkušenější je 44letá Kochová, která je držitelkou rekordu v délce nepřetržitého pobytu ženy ve vesmíru, který činí 328 dní. Spolu s astronautkou Jessicou Meirovou se v říjnu 2019 zúčastnila prvního čistě ženského výstupu do vesmíru.

Posádku podle NASA doplní Glover, který se stal prvním Afroameričanem, jenž pobýval na Mezinárodní vesmírné stanici po dobu šesti měsíců. „Je to velký den. Máme co slavit a je to mnohem více než jen čtyři jména, která byla oznámena,“ řekl Glover.

Nové skafandry

Čtveřice nyní zahájí období intenzivního výcviku. Na konci příštího roku v podstatě zopakuje misi Apollo 8, při níž lidská posádka poprvé opustila oběžnou dráhu Země a vstoupila na oběžnou dráhu Měsíce. Největším rozdílem bude použití technologie z 21. století, kterou NASA vyvinula speciálně pro misi Artemis.

Vědci nalezli důkaz o sopečné činnosti na Venuši. Zjištění může přispět k chápání budoucnosti Země

Číst článek

Přípravy mise podle popularizátora kosmonautiky Milana Halouska běží technicky naplno. „Teď se vyhodnocují výsledky prvního letu, který proběhl od poloviny listopadu do poloviny prosince loňského roku,“ uvedl pro Český rozhlas Plus.  

NASA také představila nové skafandry, které budou mít astronauti při misi oblečené. „Bude možné v tom provádět mnohem víc třeba vědeckých úkonu, než bylo v těch předcházejících skafandrech, které byly třeba limitovány rozsahy pohybu v nohou a v rukou,“ vysvětluje Halousek.

Téměř všechny systémy by měly být podle Spratka ozkoušené z mise Artemis I, kdy modul Orion obletěl Měsíc bez posádky. Zatím ale nebyly ve vesmíru otestovány systémy na podporu života, které jsou pro posádku nesmírně důležité. 

NASA zatím nemá systém, který by byl schopen dopravit astronauty na povrch Měsíce. Ten vyvíjí společnost SpaceX miliardáře Elona Muska. Kosmická loď Starship má v příštích týdnech zahájit letové zkoušky. Pokud se zhruba desetidenní mise vydaří, NASA chce přibližně do konce roku 2025 vysadit na Měsíci dva astronauty.

Štěpán Pokorný, Renata Kropáčková, bko, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme