Raketa k Měsíci z mise Artemis I se zpožděním odstartovala. V modulu Orion sedí trojice figurín

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve středu zahájil program Artemis, který má vrátit člověka zpět na Měsíc. Z floridského mysu Canaveral v 7.47 SEČ odletěla raketa Space Launch System s modulem Orion, který má bez posádky obletět Měsíc a po 25 dnech se vrátit zpět na Zemi.

Video Kennedyho vesmírné středisko (Aktualizováno: 8:20 16. 11. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NASA se před startem opět potýkala s technickými problémy, start rakety proto musela dokonce pozastavit. Odpočet se v Kennedyho vesmírném středisku na floridském mysu Canaveral zastavil na deseti minutách do startu. NASA poté stanovila nový čas zážehu raketových motorů.

Potíže způsobil nejprve netěsnící ventil, jeho spoje ale dotáhl tým techniků. Další problém vyvstal kvůli ztrátě signálu z radarového stanoviště, který se rovněž podařilo vyřešit. Mise nazvaná Artemis I byla již dříve několikrát odložena kvůli technickým potížím i počasí včetně dvou hurikánů.

Trojice figurín

Tato mise je prvním krokem programu, který má vrátit člověka zpět na Měsíc. V první, testovací fázi odletí k zemské družici modul bez posádky. V modulu Orion sedí tři figuríny.

Odkud se vzal Měsíc? Podle nedávného výzkumu vědců z NASA mohl vzniknout během několika hodin

Číst článek

Jedna, ve veřejné soutěži pojmenovaná velitel Moonikin Campos, představuje úplné lidské tělo a oblečená do oranžového overalu se usadí v kapitánském křesle. Další dvě místa obsadí torza vyrobená z materiálů, které napodobují kosti, měkké tkáně a orgány dospělé ženy.

Neúplné figuríny pojmenované Zohar a Helga budou vybaveny tisíci senzory a detektory, které budou mimo jiné sledovat úroveň radiace. Zohar také otestuje ochrannou vestu z Izraele.

Návrat 11. prosince

Pokud vše půjde podle plánu, loď s posádkou by mohla při misi Artemis II obletět Měsíc v roce 2024 a NASA plánuje, že v rámci mise Artemis III do konce roku 2025 na povrchu Měsíce přistanou dva lidé.

V případě středečního startu se Orion vrátí 11. prosince, kdy dopadne do Tichého oceánu u pobřeží kalifornského města San Diego.

Orion při misi dosáhne vzdálenosti 450 tisíc kilometrů od země a 40 tisíc kilometrů od odvrácené strany Měsíce. V případě úspěchu to bude nejdál, kam kdy vesmírné plavidlo navržené pro lidskou posádkou doletělo.

Založení lunární kolonie?

Cílem mise je také plně ozkoušet vše od rakety a modulu přes fungování řídicího střediska na Zemi právě po dopady na budoucí posádku.

LIDÉ NA MĚSÍCI

Mezi lety 1969 až 1972 kráčelo po povrchu Měsíce v rámci šesti misí Apollo 12 astronautů. Při těchto misích lidstvo prozkoumalo pouze oblasti okolo lunárního rovníku. Pro budoucí mise Artemis NASA oznámila 13 možných míst přistání okolo jižního pólu Měsíce, kam plánuje v nové generaci vesmírných průzkumníků vyslat i první ženu a prvního člověka jiné než bílé pleti.

Systémy plánuje NASA zatížit na maximum a v rámci testu získat poznatky o odolnosti tepelného štítu Orionu. Vyzkouší si i vylovení modulu po dopadu do oceánu.

Celý program Artemis pak kromě návratu astronautů na Měsíc cílí na založení dlouhodobé lunární kolonie jako odrazového můstku pro ještě ambicióznější budoucí lety na Mars.

Cena mise Artemis I přesahuje čtyři miliardy dolarů (98,6 miliardy korun). Celkové náklady na lunární program, který se prodražil o miliardy dolarů a je o několik let opožděn, se i s vývojem technologií a dlouhým testováním zatím vyšplhaly na 93 miliard dolarů (2,3 bilionu korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme