Rusko plánuje cestu na Měsíc. První loď by se měla vydat na cestu za dva roky, oznámil šéf Roskosmosu

Rusko obnovilo program letů na Měsíc. Oznámil to šéf agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin v televizní stanici Rossija 24. Upřesnil, že kosmická loď by se k Měsíci měla vydat za dva roky. Dodal, že Spojené státy požádaly Rusko, aby vyrobilo model kosmické lodi Sojuz schopný na Měsíci nejen přistát, ale také se vrátit zpět.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa Sojuz MS-08 připravena na odpalovací rampě v Bajkonuru

Raketa Sojuz MS-08 připravena na odpalovací rampě v Bajkonuru | Foto: Shamil Zhumatov | Zdroj: Reuters

Rusko by se podle Dmitrije Rogozina mělo znovu stát lídrem v kosmické oblasti. Uvedl, že první ruský měsíční přístroj Luna přistane na Měsíci v roce 2021, další dva pak v letech 2023 a 2024.

První v historii. Na odvrácené straně Měsíce úspěšně přistála čínská sonda Čchang-e 4

Číst článek

„Zrovna dnes (ve čtvrtek – pozn. red.) nás požádali, abychom pokračovali v letech Sojuzů s americkými astronauty, trvají na tom,“ prohlásil Rogozin a poznamenal, že „v USA mají problémy politického charakteru“. Žádají prý navíc Moskvu, aby „vyvinula verzi Sojuzu schopnou letět k Měsíci a zpátky jako druhý, rezervní transportní systém“.

Pilotované lety k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), které dosud zajišťují výhradně ruské Sojuzy, chtějí letos poprvé naostro vyzkoušet americké společnosti SpaceX a Boeing. Pro výpravy k Měsíci připravuje společnost SpaceX novou opětovně využitelnou raketu BFR, s níž prý bude možné kolonizovat i Mars.

Důraz na program Měsíc a výzkum sluneční soustavy. Roskosmos chce dál spolupracovat s NASA

Číst článek

Nařízení o přípravě nové americké pilotované mise na Měsíc a později i na Mars podepsal koncem roku 2017 prezident USA Donald Trump. Raketu schopnou vynést k Měsíci lidskou posádku vyvíjí i Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Rogozin, který je od roku 2014 na sankčním seznamu USA, má v poslední době s kontakty s NASA problémy. Původní pozvání šéfa NASA Jima Bridenstina k reciproční návštěvě vesmírné centrály v Houstonu Američané po tvrdé kritice z Kongresu nedávno odvolali, přestože sám Bridenstine už Moskvu navštívil.

Rogozin ve čtvrtek krok amerických úřadů označil za „nechutné a nelegální mezinárodní bezpráví“. Spojené státy podle šéfa Roskosmosu procházejí „druhou občanskou válkou“.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme