Kandidát na prezidenta Janeček: matematik a miliardář

Přečtěte si profil kandidáta na prezidenta Karla Janečka, matematika a miliardáře.

profil Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Datum a místo narození: 26. července 1973, Plzeň.

Vzdělání: Vystudoval teorii pravděpodobnosti a matematickou statistiku na Matematicko-fyzikální fakultě UK, na Carnegie-Mellonově univerzitě v Pittsburghu získal titul Ph.D. z finanční matematiky.

Rodina: Je potřetí ženatý, s manželkou Liliou Khousnoutdinovou má dceru a syna. Z předchozích vztahů má dvě dcery a syna.

Kariéra: V letech 2004-2005 působil jako vědeckovýzkumný pracovník při Rakouské akademii věd, následně v letech 2007-2013 přednášel na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Spoluvlastnil investiční společnost RSJ, která se zabývá obchodováním s finančními deriváty na světových burzách. Letos svůj podíl ve firmě kvůli kandidatuře prodal. V sesterské společnosti RSJ, která se zaměřuje na burzovní obchodování, zůstal.

V roce 2010 založil Nadační fond Neuron, který má za cíl zvýšit prestiž vědců v Česku, patří k akcionářům Centra současného umění DOX, hudebního festivalu Struny podzimu a působí i ve firmě Pilot 21 vyrábějící letecké simulátory či v inkubátoru start-upů Up21.

Veřejné/politické působení: V roce 2011 spolu s pivovarníkem Stanislavem Bernardem a hercem Janem Krausem založil Nadační fond proti korupci, jehož cílem je podpora rozvoje etických hodnot v demokratické společnosti a podpora projektů odhalujících korupci ve veřejné správě s rozsáhlým ekonomickým dopadem.

Před lety představil návrh hlasovacího systému D21 jehož podstatou je možnost volby více hlasy, než kolik je vítězných možností a v určitých případech obsahuje také hlas minusový.

V loňském roce po letech oživil hudební anketu Český slavík. Na předávání se uvedl projevem, ve kterém kritizoval protiepidemická vládní opatření, jež podle něj měla zásadní negativní dopad na kulturu a vedla k rozdělení společnosti. „Nesmíme podlehnout hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje,“ prohlásil.

Kandidatura: Boj o Hrad oznámil 21. ledna letošního roku, kampaň si platí z vlastních peněz. Petiční listiny se 73 tisíci podpisy odevzdal na ministerstvo na poslední chvíli.

Chtěl oslovit voliče i prostřednictvím virtuální reality. V takzvaném metaverse představil program a témata kampaně, zároveň tam plánoval s lidmi diskutovat, tato nová technologie však příliš zájmu nevzbudila.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme