Kroužkování kandidátů není jako křížkování. Jak funguje přepočet mandátů v komunálních volbách?

V pátek vyrazíme k volbám. Kromě nových obecních zastupitelů bude část republiky vybírat i třetinu senátorů. Český rozhlas proto celý týden nabízí praktické rady, na co před vhozením obálky s hlasovacím lístkem do urny pamatovat. Tentokrát se seriál stanice Plus zaměřil na přepočet hlasů na mandáty.

VOLEBNÍ VYSVĚTLOVNA Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strany a hnutí tipovaly, jak dopadnou ve volbách

Přerozdělování mandátů v komunálních volbách funguje jinak, než ve sněmovních (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Přerozdělování mandátů v komunálních volbách funguje jinak než ve sněmovních. Kroužkování kandidátů totiž není to samé jako křížkování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak funguje přerozdělování mandátů v komunálních volbách? A jak je to s hlasy pro senátora?

Při počítání výsledků se nejprve pracuje s hlasy pro danou stranu, doplňuje ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Tomáš Jirovec.

„Potom v systému zjišťování výsledků voleb se ten hlas primárně počítá jako hlas pro tu volební stranu jako celek, a podle toho se určí mandáty,“ vysvětluje.

Možná změna pořadí na kandidátce může nastat až potom, co je o počtu zastupitelů pro konkrétní stranu jasno, říká v informačním videu Klára Dlubalová z ministerstva vnitra.

„Teprve ve druhém kroku mohou vaše hlasy pro konkrétní kandidáty těmto kandidátům pomoci k zisku mandátů, které jejich strana v zastupitelství získala,“ dodává Dlubalová.

Tři dny do voleb. Co dělat, když nepřijdou lístky, jak je správně označit a jak se barevně liší obálky?

Číst článek

Ve volbách do Senátu je to jednodušší. Používá se většinový volební systém. Každé dva roky se volí třetina horní komory Parlamentu, letos tak půjdou svého senátora vybrat lidé v 27 volebních obvodech. Způsob přidělování mandátů se od prvních senátních voleb nezměnil.

Volby mají většinou dvě kola – pro zisk mandátu už v tom prvním je nutné získat nadpoloviční většinu odevzdaných platných hlasů.

Pokud tuto většinu nezíská žádný z kandidátů v prvním kole, postupují dva nejúspěšnější do kola druhého.

To začíná týden po prvním kole. Ve druhém kole získá mandát ten kandidát, který získal větší počet odevzdaných hlasů. V případě rovnosti počtu hlasů rozhodne los. O nových senátorech tedy nemusí být jasno už tuto sobotu, ale až za příští víkend.

Andrea Kubová, Vojtěch Tomášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme