Různé rozměry příručních zavazadel můžou zmizet. Europoslanci chtějí aerolinkám rozdíly zakázat

I pět centimetrů může znamenat velký rozdíl, který vás vyjde na stovky korun navíc. Řeč je o rozměrech kabinových zavazadel, které si letecké společnosti stanovují samy. Podle Evropského parlamentu ale rozdílné rozměry znamenají komplikace pro cestující, a to především při srovnávání ceny a podmínek pro cesty. Také ale vytvářejí skryté náklady pro cestující. Europoslanci by proto rádi sjednotili rozměry příručních zavazadel.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Václava Havla, ilustrační foto

Třeba Ryanair povoluje na palubu zavazadlo o velikosti 40x20x25 centimetrů (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rozměry palubních zavazadel se u různých cestovních společností drasticky liší. Někdy jde o rozdíl i patnáct centimetrů.

„Pravidla pro přepravu kabinových zavazadel jsou pro cestující matoucí. V ceně letenky může být převoz zavazadla o rozměrech tašky na notebook, nikoliv standardního kabinového zavazadla,“ přibližuje Radiožurnálu marketingový ředitel společnosti Letuška.cz Jan Marek.

Kapacita aerolinek bude omezená až do roku 2025. Leteckým společnostem chybí náhradní díly

Číst článek

Třeba Ryanair povoluje na palubu zavazadlo o velikosti 40x20x25 centimetrů. Jde o objem 20 litrů. Wizzair je k cestujícím vstřícnější a nabízí kabinové zavazadlo až do velikosti 40x30x20, tedy s objemem 24 litrů.

Úplně nejštědřejší z hlediska velikosti je pak letecká společnost Smartwings. S ní si lidé můžou vzít na palubu letadla kufr nebo batoh o velikosti až 55x45x25 centimetrů, tedy téměř 62 litrů.

Právě takové rozdíly by ale měly nově zmizet. Evropský parlament by rád rozměry příručních zavazadel sjednotil tak, aby cestující měli hned jasno.

Jaké rozměry by nově platily pro všechny, ale zatím nesdělil. Otázkou tedy zůstává, jestli se evropští poslanci přikloní spíše k menším zavazadlům, nebo těm větším.

Finanční postihy

V současné době se navíc liší i ceny, které musí cestující zaplatit v případě, že povolené rozměry překročí.

Třeba španělská letecká společnost Volotea si za nedodržení velikosti kabinového zavazadla účtuje padesát eur, tedy v přepočtu zhruba 1200 korun, portugalská společnost TAP chce po cestujících zaplatit sedmdesát euro, což je zhruba 1700 korun.

Cestující by si měli dávat pozor nejen na rozměry jednotlivých zavazadel, ale i na jejich maximální povolenou váhu, která se většinou pohybuje mezi osmi až deseti kilogramy.

Klimatolog odmítl kvůli emisím návrat do práce letadlem. Výzkumný institut mu hrozí výpovědí

Číst článek

Finance navíc nejsou to jediné, co můžou cestující ztratit, když si vezmou větší zavazadlo. Například jedné české cestující, která musela po překročení limitu povolených rozměrů své zavazadlo odbavit, se na cestě ztratily peníze a poškodil notebook, které v původně příručním zavazadle nechala.

Její případ pak řešilo Evropské spotřebitelské centrum.

„Letecká společnost ji neupozornila na to, že ty cenné věci nesmí být v zavazadlovém prostoru. Ona pak požadovala náhradu ve výši asi dvaceti tisíc korun, což letecká společnost odmítala s tím, že všechno proběhlo v pořádku,“ pokračuje ředitel Evropského spotřebitelského centra Ondřej Tichota.

„My jsme tento případ řešili v síti Evropských spotřebitelských center a podařilo se nám s leteckou společností vyjednat náhradu škody ve výši zhruba 18 000 korun,“ dodává s tím, že cenné věci jako elektronika, peníze nebo důležité léky nikdy nepatří do odbaveného zavazadla, ale vždy do příručního. Třeba ledvinky nebo kabelky.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme