Herec Fry se postavil proti čepicím britské královské gardy. Chce, aby se nevyráběly z medvědích kožešin

Aktivisté dlouhodobě usilující o zákaz nošení medvědích kožešin na tradičních čepcích britské královské gardy ve středu získali veřejně známého stoupence. Jeden z nejznámějších britských herců Stephen Fry vyzval elitní vojenskou jednotku, aby místo „krutě“ získaných kožešin používala umělé. Podle britského ministerstva obrany však dosud neexistuje alternativa, která by splňovala požadavky na klíčovou součást prezentace královské gardy.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alžběta II. oslavila narozeniny vojenskou přehlídkou.

Aktivisté dlouhodobě usilující o zákaz nošení medvědích kožešin na tradičních čepcích britské královské gardy ve středu získali veřejně známého stoupence | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Čepice z medvědí kožešiny jsou patrně nejznámějším symbolem jednotky strážící královský Buckinghamský palác v Londýně, před nímž pravidelně sledují střídání stráží tisíce turistů. Ochránci práv zvířat přitom již několik desetiletí usilují o to, aby garda přestala používat kožešiny, kvůli nimž podle nich dochází k masakrům kanadských černých medvědů.

Ve 21. století není potřeba nosit kožešiny, říká ochránce zvířat. Zákaz nic neřeší, míní kožešník

Číst článek

„Tradice nikdy nemůže být omluvou pro krutost,“ řekl Fry, který namluvil video zobrazující lov na černého medvěda. Záběry natočila organizace Lidé za etické zacházení se zvířaty (PETA), která se spolu s dalšími spolky snaží dlouhodobě přesvědčit britskou armádu, aby medvědí kožešiny nahradila umělými. Filmař a moderátor Fry prohlásil, že další používání přírodních kožešin by bylo „hanebné“ a „nebritské“.

Ministerstvo obrany tvrdí, že kožešiny pocházejí z legálních a licencovaných lovů. „Pokud je nám známo, tak žádná alternativa dosud nevyhověla standardům nutným pro efektivní náhradu ceremoniálních medvědích čepic,“ reagoval podle agentury Reuters na Fryovu výzvu mluvčí ministerstva.

Činitelé ministerstva již před časem vysvětlovali, že umělé čepice podle nich nevypadají dobře a jsou například zcela nevhodné do deště, v němž nasáknou a ztěžknou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme