Válka vyhnala z domovů desítky tisíc ukrajinských uprchlíků, někteří našli útočiště i ve Staré Bělé

Ruská invaze vyhnala z domovů desítky tisíc ukrajinských uprchlíků, kteří našli dočasné útočiště v Česku. Za každým z čísel ve statistikách se ukrývá unikátní osud lidí. Sebou si přivezli jen pár věcí a hromadu strachu o sebe i blízké, kteří na Ukrajině zůstali. V ostravské Staré Bělé postupně přijali desítky Ukrajinek. Třeba Taťjánu a Ninu, které našly práci v tamním hostinci v Katolickém domě.

Příběhy roku 2022 Stará Bělá Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nina s dětmi

Nina s dětmi | Foto: Andrea Brtníková | Zdroj: Český rozhlas

Nina našla ve Staré Bělé s dětmi druhý domov a za výčepem tamní hospody v Katolickém domě i práci. Zatím největší problém má s jazykem. Už v květnu ale sympatická Ukrajinka zvládala vše i s nástrahami v podobě stravenek.

Přehrát

00:00 / 00:00

V ostravské Staré Bělé postupně přijali desítky Ukrajinek. Třeba Taťjánu a Ninu, které našly práci v tamním hostinci v Katolickém domě. Další díl cyklu Příběh roku si můžete poslechnout zde.

Jednou Nině zavolala tchyně a řekla jí, že je její manžel smutný. Vrátila se proto za ním s dětmi zpátky do Vasilkova, jako mnoho jiných Ukrajinek.

Když Rusové ničivě útočí, dává o sobě vědět Nina do Česka, že vše je v pořádku. „Jen nejde někdy elektřina, topení a pořád jsou poplachy,“ píše.

Mezitím tady za výčepem Starobělské hospody točí pivo další Ukrajinka – šestačtyřicetiletá Taťána, která do Česka utekla i se svou čtrnáctiletou dcerou.

„Bydlím s dcerou v bytě ve Staré Bělé,“ říká nádhernou češtinou. Je tu už od konce dubna. „Dívám se na české filmy a čtu knihy,“ vysvětluje, jak se učí.

Taťjána za výčepem v Lidovém domě ve Staré Bělé | Foto: Andrea Brtníková | Zdroj: Český rozhlas

Na Ukrajině má syna a manžela. „Manžel je v armádě, bojuje ve válce. Neviděla jsem ho od dubna. Voláme si a mluvíme spolu,“ říká a vysloví i přání znovushledání „Snažím si zařídit dovolenou a jet na Ukrajinu na návštěvu. Už ho s dcerou chceme vidět,“ uzavírá.

Cukr, droždí, vejce a otčenáš. Ukrajinští uprchlíci v Česku slaví Velikonoce i pečením paschy

Číst článek

Správcem této hospody, kde šestačtyřicetiletá Taťjána pracuje, a vlastně celého Katolického lidového domu je Jaroslav Bajorek, kterému ukrajinské servírky neřeknou jinak než Jarek.

„S ukrajinskými holkami tady konflikty ani nejsou. Není důvod, aby byly. Je to Katolický lidový dům, takže by tu mělo být přátelské posezení a prostředí,“ vysvětluje Bajorek.

Taťjána, která tady štamgastům nosí pivo, má dva vysokoškolské diplomy. Jeden z filologie a druhý z ekonomické kybernetiky.

Tichá žena je za práci ve vesnické hospodě moc vděčná, ale samozřejmě by si přála, aby tady v Česku našla místo, které více odpovídá její kvalifikaci.

Celou reportáž ze Staré Bělé si můžete poslechnout v audiozáznamu výše v článku.

Andrea Brtníková, fos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme