V Česku se ročně rodí stovky dětí s abstinenčním syndromem. Vzniká při užívání drog i antidepresiv

Abstinenční příznaky se netýkají jen dospělých, ale i těch nejmenších. Děje se to v případech, kdy matka v těhotenství bere drogy, ale třeba taky antidepresiva a jiná psychofarmaka. Podle odhadů Svazu zdravotních pojišťoven se tak s abstinenčním syndromem ročně v Česku narodí až tisícovka dětí. Jejich léčba pojišťovny každý rok stojí kolem 70 milionů korun, zjistil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novorozenec (ilustrační foto)

Děti s abstinenčním syndromem bývají podrážděné, hodně pláčou, mají problém udržet si tělesnou teplotu a můžou mít křeče. Ilustrační foto | Foto: Evan-Amos | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Zdena z Prahy užívá nelegální drogy už víc než 20 let. Porodila tři děti. První dvě dala pryč, ke změně života ji přimělo až to třetí.

„Brala jsem to jako svoji záchrannou brzdu. Vím, že je to sprostý a ošklivý, myslela jsem na svůj vlastní život. Já jsem věděla, že mi jde o roky, pár roků a že bych byla mrtvá,“ říká Radiožurnálu.

Výroční zpráva o drogách: v Česku ubylo denních kuřáků, více je uživatelů opioidů

Číst článek

Užívala pervitin a pak heroin, a to i v těhotenství. V pátém měsíci vyhledala odbornou pomoc a nastoupila substituční léčbu.

Sára se pak narodila s abstinenčním syndromem. Takové děti bývají podrážděné, hodně pláčou, mají problém udržet si tělesnou teplotu a můžou mít křeče.

„Tím, jak se dítě odpojilo od matky přestřižením pupečníku, má zastavený příjem drogy, na kterou bylo během těhotenství zvyklé,“ vysvětluje lékařka z novorozeneckého oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Markéta Lukšová.

Léčba začíná dva až tři dny po porodu a trvá až několik týdnů. Novorozencům se při ní podává opiátová tinktura. „To se dává 30 až 100 mg na kilo. Dávka se opakuje po třech hodinách, než se dítě nepříznivých známek abstinenčního syndromu zbaví, a pak se pomalu v krocích dávka snižuje,“ pokračuje Lukšová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Janetty Roubkové o abstinenčním syndromu

Nový život

Abstinenční syndrom nemusí nutně vzniknout pokaždé – třeba u metadonu se projeví až v 80 procentech případů, u heroinu asi v 60 procentech.

Jako impulz ke změně vnímají narození dítěte asi dvě třetiny narkomanek, z toho polovina skutečně začíná nový život. V tom jim pomáhá například nezisková organizace Sananim.

„Snažíme se je navázat i na zdravotnické služby, na gynekology. Matka se může léčit ze své drogové závislosti a zároveň mít u sebe dítě, učit se o něj pečovat,“ říká Radiožurnálu psycholožka Ilona Preslová, která v neziskovce vede poradenství.

Podobných služeb je ale v Česku podle lékařky Markéty Lukšové málo. Upozorňuje hlavně na nedostupnost léčby pro závislé matky, které chtějí s drogami skončit. Na pomoc adiktologů totiž musí čekat i týdny.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme