Na operaci ploténky stačí několikacentimetrový řez na břiše. Pacient může znovu chodit už za jeden den

Bederní páteř se dá operovat i přes břicho. Stačí k tomu jen několikacentimetrový řez. Šetrný zákrok se hodí pro pacienty se závažným degenerativním poškozením meziobratlových plotének. V Nemocnici Na Homolce začali s tímto typem operací už v roce 2000. Doposud pomohli stovkám pacientů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacientka je v plné anestezii

Pacientka je v plné anestezii | Foto: Andrea Skalická | Zdroj: Český rozhlas

Pacientka je v plné anestezii a ačkoliv jí lékaři operují bederní páteř, leží na zádech. Zákrok, při kterém jí přístupem přes břicho nahradí nemocnou ploténku za titanovou, vede neurochirurg Jiří Chrobok. „Budeme skládat zařízení, které nám umožňuje udržet dutinu břišní na jedné straně,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Andrei Skalické

Instrumentářka má v ruce veliký kruh, vlastně držák na lopatky do břicha. „Budeme mít volné ruce a práce na ploténce bude bezpečnější,“ doplňuje asistent chirurga Josef Kašík.

Na sále je také radiologický asistent. Během zákroku je totiž důležité pacientku opakovaně rentgenovat. „Nemocná ploténka je taková roztříštěná a hodně poškozená. Proto neplní ani funkci tlumiče. Má umožňovat hybnost páteřního segmentu. Tato neumožňovala ani jedno,“ vysvětluje Chrobok zatímco s kolegou Kašíkem seškrabává poslední zbytky ploténky z kostních destiček.

Blíží se čas implantace. Oblast celou vyčistí a zrentgenují. „Zvětšili jsme výšku toho prostoru určitě o 5 až 7 mm. A zachovali přitom správný tvar. Teď budeme dávat novou ploténku. Implantát pak vyplňujeme směsí, která provokuje kostní buňky k tomu, aby se množily a prorůstaly,“ popisuje lékař.

Lékaři nasadili ploténku na jeden z nástrojů, se kterým pracují, a zaklepali ji na místo. Když je implantát na místě, připraví si díry na vruty, které ho budou fixovat. Už zbývá jen udělat finální rentgenový snímek. Za necelou hodinu bylo hotovo.

Třicet minut na sále a večer domů. V Motole operují vadu vbočeného palce speciální miniivazivní metodou

Číst článek

„Operace proběhla nekomplikovaně. Jestli byla opravdu úspěšná, uvidíme v následujících dnech a měsících podle toho, jak bude pacientka spokojená. Teď ji odvezeme na oddělení semiintenzivní péče, kde bude asi den. Zítra už bude převezena na standardní pokoj. Po ránu už bude vertikalizovaná, bude chodit. Dostane stahovací pás, který většinou dáváme po dobu čtyř až šesti týdnů. Jestli bude naprosto v pořádku a obnoví se hned peristaltika břišní, která většinou nastupuje za 24 hodin u těchto přístupů, tak se dá říct, že třetí čtvrtý den může jít domů,“ dodává neurochirurg Chrobok.

Operace degenerací poškozených plotének přístupem přes břicho jsou vhodné pro pacienty, kteří nemají zúžený páteřní kanál. Provádějí se také na dalších pracovištích v Česku.

Neurochirurgové Jiří Chrobok a Josef Kašík | Foto: Andrea Skalická | Zdroj: Český rozhlas

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme