Každý den o 10 minut pohybu víc, pak odměna, radí sportovní lékařka. Jak si udržet váhu po zhubnutí?

Každá změna začíná v hlavě. To je oblíbená věta sportovní lékařky Marie Skalské, která přednáší na odborných fórech doma i v cizině, publikuje na téma pohybová aktivita, výživa, redukce hmotnosti a také prevence civilizačních onemocnění. „Důležité je dát si reálně dosažitelný malý cíl, i deset minut pohybové aktivity už ovlivní krevní tlak, tři minuty ovlivní rozhodovací schopnosti. I málo stačí,“ vysvětluje.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Skalská

Marie Skalská | Foto: Patricie Strouhalová | Zdroj: Český rozhlas

Jak si přenastavit hlavu? Je to jednodušší ve třiceti, nebo v padesáti?
Čím déle něco děláme, tím hůře se to přenastavuje. Nejhloupější je říct si od prvního ledna „všechno změním a budu to dělat úplně jinak“. Na své sociální sítě jsem teď dávala výzvu – pojďme každý den přidat deset minut pohybu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dámy mají hubnout především kvůli sobě, ne kvůli tomu, aby je neopustil manžel, zdůrazňuje sportovní lékařka Marie Skalská. Poslechněte si celý rozhovor

Když si dáme cíl, který splníme, byť je malinký, tak nás to nakopne a bude motivovat dál. Když si třeba dneska dáte deset minut, a příští týden také dáte desetiminutovku, tak uvidíte, jak krásný efekt to udělá, protože si řeknete „tohle jsem zvládla a příští týden si dám patnáct“. Takže malé krůčky.

Jakmile je to zdravotní motivace, tak je to něco jiného než hubnout pár kilo do plavek. Jakmile víme, že nás přestanou bolet kolena, záda, bude se nám lépe dýchat, tak v ten moment jsme motivováni mnohem více.

Hubnutí proto, aby nás neopustil manžel, je úplně zbytečné, milé dámy, tam to fakt nefunguje. Dělejte to pro sebe a začněte po malých krůčcích.

Jak rychle hubneme?

Jak dlouho člověk hubne deset kilo? To je číslovka, kterou po vás lidi nejvíc chtějí.
Záleží na tom, z jaké jdeme hmotnosti. Ideální je zhubnout třeba pět až deset procent své aktuální hmotnosti a udržet to aspoň půl roku.

Slabá večerní chvilka při hubnutí? Emoce se dá obrátit v silnou vůli, míní nutriční terapeutka

Číst článek

A když má někdo Body Mass Index větší jak 35, tak to většinou jde mnohem rychleji, tam je možné zhubnout i nějakých dvacet procent. Takže důležitá je výchozí startovní čára. Zhubnout je jednoduché, ale miřme na to, jak to vydržet. To je ta Nobelova cena, která za to bude, až to někdo vymyslí.

A když se to nedaří? Každá emoce a myšlenka spouští hormonální, metabolickou kaskádu. Tak jak na to?
Než začnete hubnout, tak je důležité přijmout svoje tělo takové, jaké je, mít se rád, je to jediné místo, kde můžeme bydlet, kde budeme žít. Protože takové to nenávidím se, jsem hnusná, tlustá, podívejte se na mě, tak to už to nastavení je negativní.

Takže první je ne se s tím smířit, ale mít respekt. A jak na to udržení, když už se nám podaří zhubnout? V Americe mají takzvaný registr těch, kteří udrželi, tam se registrují všichni, kteří udrží nějakou dobu alespoň sedm kilogramů, a oni tam zapisují, co jim pomáhá k tomu udržení.

„Na hubnutí se musí začít v kuchyni, ale cvičení má úžasné dopady na naší zdravotní prognózu“

Marie Skalská

A co to je?
Pomáhá dostatek pohybu, hýbou se alespoň hodinu denně, snídají, pravidelně se váží, kontrolují si to a zapisují. A co nejméně tráví v sedě, to znamená, že to, že někam můžu dojít pěšky, místo abych jel pět minut autem, i to se počítá.

Když se vám podaří tohle všechno dokázat, tak člověk chce být pochválen?
Ano, nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá. Plánujte si malé, dosažitelné odměny.

Nejde o to, že v létě pojedu k moři, ale pojďme si říct, že když tento týden se to bude dařit, budeme mít deset minut pohybu, tak třeba v neděli si pustíme hezký film, nebo holky si koupí nový lak na nehty, nebo se sejdete s kamarádkou a dáte si dobrou kávu.

Ale musí to být něco takzvaně pozitivně zpevňujícího, nějaká odměna.

Člověk, který se rozhodne sportovat, si řekne – jsem po Vánocích unavený, tak to posunu a začnu se věnovat svému tělu až po nějaké době. Co je to ta únava, co nás kosí?
To může být několik faktorů dohromady. U únavy, když bychom řekli, jak na ní, tak bych řekla velmi s respektem vůči vlastnímu tělu.

Obézních dětí přibývá. ‚Nechtějí vstávat ani snídat, ve škole neobědvají, asi jsou línější,‘ jmenuje lékařka

Číst článek

Když si vezmeme pracujícího sportovce, tak je to těžké, vrcholový sportovec si může odpoledne lehnout, ale když máme hobíka, tak ti jsou schopní být každé ráno v bazénu, pak do práce, pak jdou najezdit kilometry,  konkrétně triatlonisti.

A někdy je lepší si jít dřív lehnout a vynechat trénink, protože spánek dohnat nemůžeme. Takže základ je ve spánku, a pak se i dobře najíst. A tyhle dva faktory nejvíc ovlivní naši únavu.

Na internetu se to hemží plány na to, jak zhubnout nebo jak se dát do kondice. Jak si vybrat nebo sestavit vlastní plán?
Velmi respektovat vlastní chutě, když se budu nutit do nějakého jídelníčku, kde jsou potraviny, které mi vůbec nechutnají, tak ta šance na udržení je minimální.

A také respektovat časové možnosti, pokud jsem vůbec necvičila a vrhnu se do plánu, kde budu pětkrát týdně hodinu cvičit, tak tomu nedávám velkou šanci.

Takže pozvolna, koukala bych, kdo plán sestavuje, šla bych po vzdělání, koukejte, kdo vám to radí. Jakmile jsou s tím spojené nějaké dramatické výživové doplňky, koktejly, tak do toho bych určitě nešla.

Jaký je Body Mass Index Čechů? A kdy je dobré užívat probatika? Poslechněte si celý rozhovor výše.

Patricie Strouhalová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme