Lékař obviněný v Koreji z osahávání hygieničky je v Praze. Hájí se vyčerpáním. ‚Kontakt jsem uznal,‘ uvedl

Český vojenský lékař, který v dubnu v Koreji po příletu delegace ministra dopravy Martina Kupky údajně osahával hygieničku, v pátek po třech měsících přiletěl ze Soulu do Prahy. Uvedl to v pátek server Lidovky.cz. Podplukovník Ivo Kašpárek se podle korejského soudu dopustil přestupku a zaplatil pokutu v přepočtu 170 tisíc korun.

Soul/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Václava Havla

Lékař Ivo Kašpárek, obviněný v Koreji z osahávání hygieničky, přiletěl zpět do Prahy | Zdroj: Letiště Václava Havla

O incidentu v letadle v rozhovoru pro Lidovky.cz řekl, že rozhodně nešlo o úmysl - podle svých slov netušil, že Korejci jsou na jakýkoliv osobní fyzický kontakt mimořádně citliví.

Vše se podle něj stalo velice rychle a nešťastně. Po náročném letu, který trval přes 18 hodin, poskytoval pomoc pasažérům, kteří podcenili délku letu a mohli mít obavu ze srážlivosti krve nebo nevolnosti.

„Byl jsem zcela vyčerpán a ani si dostatečně neuvědomuji, co se přesně stalo. Ale fyzický kontakt s pozemním personálem, tedy ženou, která měřila teplotu, jsem uznal. Nešlo však v žádném případě o jakýkoliv úmysl. Prostě Korejci jsou na jakýkoliv osobní fyzický kontakt, zejména tedy mezi muži a ženami, cizinci pak obzvláště, velmi citliví. Vůbec jsem to netušil,“ uvedl lékař, který působí v Ústavu leteckého zdravotnictví a pražské záchranné službě.

Ohradil se proti informacím, že v případu sehrál roli alkohol. „Jako lékař jsem ani alkohol požívat nemohl,“ zdůraznil.

Člen vládní delegace, který v Jižní Koreji obtěžoval hygieničku, zaplatí 170 tisíc korun a vrátí se do Česka

Číst článek

Během čekání na rozhodnutí soudu bydlel v Soulu v bytě, který patří českému velvyslanectví. Pobyt si platil z vlastních zdrojů, přičemž ocenil pomoc českého velvyslance v Jižní Koreji Gustava Slamečky i celé ambasády.

Pokuta 170 tisíc

Také pokutu, kterou mu vyměřil soud, zaplatil ze svého. Ministerstvo obrany ho kvůli incidentu poslalo na neplacenou dovolenou, tím pádem měl pozastavený plat.

„Tento nešťastný ‚výlet‘ znamená, že začínám šetřit znovu. Co jsem si ušetřil riskováním svého života pro svou zemi, je pryč,“ dodal vojenský lékař, který se zúčastnil několika misí v Afghánistánu.

Lékaře se v dopise zastalo pět podnikatelů, kteří byli součástí delegace a v letadle seděli poblíž lékaře.

„Nezaznamenali jsme, že by došlo ze strany pplk. MUDr. Ivo Kašpárka nebo jiného pasažéra k jakémukoliv sexuálnímu obtěžování nebo napadení pracovnice provádějící kontrolu. Nezaznamenali jsme výkřik nebo prudkou reakci ze strany pracovnice kontroly,“ uvádí se v dopise.

Podle podnikatelů se lékař snažil vstát a nelze vyloučit, že „v náhlé indispozici“ došlo ke kontaktu mezi lékařem a hygieničkou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme