‚Chceme si zase dodat energii, abychom dál pomáhali Ukrajině.‘ Akce po celé zemi připomínají výročí války

Válka na Ukrajině trvá už dva roky, výročí si připomínají lidé po celém Česku. Vzpomínkové akce na ty, kteří položili v boji za nezávislost Ukrajiny život, budou mimo jiné i v Praze. Společně je organizují největší občanské nadace a spolky, které se dlouhodobě podpoře Ukrajiny věnují. Setkání na podporu Ukrajiny jsou naplánovaná na sobotní odpoledne i v Brně, Plzni nebo Olomouci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko si připomíná dva roky války na Ukrajině a tisíce obětí

Česko si připomíná dva roky války na Ukrajině a tisíce obětí | Foto: Markéta Vojtíková | Zdroj: ČTK

Na náměstí Kinských v Praze se lidé mohou potkat na akci s názvem Den za Ukrajinu. Začne pochodem v 15.00, který pořádá Hlas Ukrajiny. Skončí na Staroměstském náměstí v Praze, kde od šestnácti hodin bude shromáždění Společně za Ukrajinu. Videopozdrav přislíbil podle organizátorů poslat i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

‚Smutné dvouleté výročí.‘ Členské státy Evropské unie definitivně schválily třináctý protiruský sankční balík

Číst článek

„Cítíme, že po dvou letech od začátku velké ruské invaze je společnost už nějakým způsobem otupělá. Možná jsme válkou tak nějak unaveni. Smyslem našeho shromáždění je dodat si společně zase energii, abychom Ukrajině dál pomáhali,“ popisuje Adriana Černá z organizace Člověk v tísni.

„Je to shromáždění, které pořádají spolky Člověk v Tísni, Milion chvilek pro demokracii, Paměť národa a Evropský kongres Ukrajinců. Chceme dát veřejně najevo, že nám na Ukrajině záleží. Na Staroměstském náměstí vystoupí spousta hostů, mimo jiné tam vystoupí prezident České republiky Petr Pavel,“ dodává jeden z organizátorů Martin Ondráček.

V Praze na hlavním nádraží budou celý den vystavené rozstřílené a jinak zničené vraky aut z oblasti Kyjeva, Irpině a Buči. Den za Ukrajinu ukončí Koncert pro všechny slušný lidi v pražském Fóru Karlín, který pořádá Nadační fond pro Ukrajinu.

Podobné akce se budou konat třeba na Mírovém náměstí v Litoměřicích, na Náměstí svobody v Brně nebo na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Organizátoři počítají nejen se shromážděními, ale taky s koncerty nebo společnými modlitbami.

Prezidentův pozdrav

Vystoupení Pavla na Staroměstském náměstí potvrdil ředitel odboru komunikace Kanceláře prezidenta republiky Vít Kolář: „Vystoupí pouze s pozdravem, který chce věnovat nevládním a neziskovým organizacím, které akci připravují, a také občanům České republiky za dlouholetou podporu Ukrajiny.“

Památku obětí, které položily v boji za nezávislost Ukrajiny život, si připomínají také zástupci Parlamentu.

Ukrajina se připojí k NATO, není otázkou zda, ale kdy. Nesmíme ztrácet naději, vyzval Stoltenberg

Číst článek

„V jedenáct hodin předseda horní komory Parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) společně s dalšími členy senátorského sboru a předsedkyní dolní komory Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) položí květiny za oběti války u sochy ukrajinského básníka Tarase Ševčenka na náměstí Kinských v Praze,“ uvedla Andrea Kubová z tiskového odboru Senátu

Básníka Taras Ševčenko je pro Ukrajince symbolem jejich kultury, nezávislosti a moderní národní ukrajinské literatury. Žil v 19. století, v podstatě polovinu života byl nevolníkem, dalších deset let byl ve vyhnanství. Konkrétně za to, že jako známý umělec prosazoval nezávislost Ukrajiny a šířil pomluvy o carovi.

Na území Česka Taras Ševčenko nikdy nepřijel, ovšem napsal poému Kacíř, ve které je hrdinou Jan Hus. Historici literatury mají za to, že jejich životy byly hodně podobné. Jak Ševčenko, tak Jan Hus usilovali o to, aby jejich národy byly svobodné.

Anna Horáčková, Jana Čermáková, job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme