Nejvyšší čas na mír, vyzval Rusko Guterres a desítky zemí. Von der Leyenová dorazila do Kyjeva

Generální tajemník OSN António Guterres a více než 50 států vyzvali Rusko, aby ukončilo válku na Ukrajině a okamžitě se stáhlo z jejího území. Je nejvyšší čas na mír, řekl v pátek večer místního času (v noci na sobotu SEČ) v New Yorku Guterres, informuje agentura DPA. V sobotu to jsou přesně dva roky ode dne, kdy Rusko na Ukrajinu zaútočilo.

Sledovali jsme online New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník OSN António Guterres

Generální tajemník OSN António Guterres a desítky zemí vyzvali Rusko k ukončení války (ilustrační foto) | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Společné prohlášení desítek zemí představil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. „Znovu vznášíme náš požadavek na Rusko, aby zastavilo svou agresivní válku proti Ukrajině,“ řekl. Rusko by podle prohlášení mělo především zajistit „úplné, okamžité a bezpodmínečné stažení“ všech svých sil z mezinárodně uznaného ukrajinského území.

„Je nejvyšší čas na mír - spravedlivý mír založený na Chartě OSN, mezinárodním právu a rezolucích Valného shromáždění,“ prohlásil Guterres před Radou bezpečnosti OSN. Zdůraznil také, že musí být vyšetřeny četné válečné zločiny, zejména ty spáchané ruskými ozbrojenými silami. Odpovědné osoby musí stanout před soudem.

„Rusko, stálý člen této Rady, chce, aby se suverénní stát vzdal svého práva na existenci. Kde bychom byli, kdyby tento princip převládl?“ tázala se na stejném fóru německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, podle níž nemá ruský prezident Vladimir Putin zájem na vyjednávání o míru, ale na dokončení dobyvačného tažení.

Podle Kuleby Ukrajina nikdy nepřijme „nabídku kapitulace nebo vzdání se naší země a svobody pod záminkou míru“. Americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová zase zdůraznila, že ve válce na Ukrajině existuje jen jeden agresor, a právě ten ji jediný může ukončit.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja naproti tomu tvrdil, že západní země mají na Ukrajině svou skrytou agendu a uplatňují dvojí metr.

‚Tyranie nikdy nezvítězí‘

Francouzský prezident Emmanuel Macron a britský ministerský předseda Rishi Sunak slíbili u příležitosti druhého výročí začátku války na Ukrajině další podporu Ruskem napadené východoevropské zemi. Informují o tom agentury AFP a Reuters.

„Dva roky války. Potlučená a pohmožděná, ale stále stojící. Ukrajina bojuje sama za sebe, za své ideály, za naši Evropu. Naše odhodlání být po jejím boku nezakolísá,“ slíbil na X Macron.

Vpředvečer války. ‚Ministr obrany nevěřil, že k ní dojde,‘ vzpomíná český podnikatel na mítink v Kyjevě

Číst článek

Sunak se zase zavázal, že Londýn bude stát při Kyjevu „tak dlouho, jak to bude nutné“. „Nyní je čas ukázat, že tyranie nikdy nezvítězí,“ uvedl také v prohlášení. Německý kancléř Olaf Scholz pak v podcastu vyzval ke zvýšení obranyschopnosti Evropy tak, aby si ji nikdo netroufl napadnout.

„Odstrašení, obranná připravenost - vím, že z úst německého kancléře to jsou neobvyklá slova; slova, která jsme v Německu nepoužívali tak dlouho, že jsme je téměř zapomněli. Tato slova však znamenají velmi důležitý úkol: společně s našimi spojenci musíme být tak silní, aby se nás nikdo neodvážil napadnout,“ řekl Scholz.

Německo po letech, kdy zaostávalo za cílem NATO, dá letos na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) a tento cíl bude podle Scholze naplňovat i v dalších desítkách let.

Článek pokračuje pod online reportáží.

‚Převaha je na naší straně‘

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu navštívil jednotky na Ukrajině, oznámila v sobotu ruská média. Šojgu podle ministerstva obrany provedl inspekci uskupení vojsk Střed, která tento měsíc dobyla východoukrajinské město Avdijivka.

„Při porovnání sil je nyní převaha na naší straně,“ prohlásil Šojgu před ruskými vojáky na velitelství. Ministerstvo obrany zveřejnilo záběry z porady a rovněž snímky ministra v transportním vrtulníku letícího v doprovodu bitevních helikoptér.

Velitel uskupení Střed podle ministerstva podal hlášení, podle které ruská vojska po dobytí Avdijivky pokračují v ofenzívě. Intenzita palby ukrajinských děl nezeslábla, přestože Ukrajina tvrdí, že pociťuje nedostatek munice, prohlásil podle agentury Interfax velící generálplukovník Andrej Mordvičev.

Jednání se Zelenským

Do Kyjeva v sobotu dorazili šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, italská premiérka Giorgia Meloniová a ministerští předsedové Belgie a Kanady Alexander De Croo a Justin Trudeau, aby při příležitosti druhého výročí ruské invaze vyjádřili Ukrajině solidaritu. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na italskou vládu, podle níž vrcholní politici přes noc cestovali vlakem z Polska.

‚Smutné dvouleté výročí.‘ Členské státy Evropské unie definitivně schválily třináctý protiruský sankční balík

Číst článek

Čtveřici představitelů v ukrajinské metropoli čeká jednání se prezidentem Volodymyrem Zelenským. Společně také uctí památku padlých ukrajinských vojáků.

Zelenskyj bude v sobotu na dálku jednat i s vůdci skupiny vyspělých států G7, jejímiž členy jsou Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo a USA.

Dvouleté výročí války přichází v době, kdy Ukrajina čelí nedostatku munice a kdy se ukrajinská armáda po několikaměsíčních bojích stáhla z východoukrajinské Avdijivky. Šlo o největší změnu na frontě od května 2023, kdy Rusové po dlouhých krvavých bojích dobyli Bachmut.

Dva roky války připravily o život nebo zmrzačily tisíce ukrajinských civilistů a miliony ukrajinských obyvatel vyhnaly z domovů. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva k závěru loňského roku evidoval nejméně 10 000 úmrtí civilistů a 18 500 zraněných od začátku války, skutečný počet obětí však bude nejspíš ještě mnohem vyšší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme