Policie stíhá tři lidi za dotační podvod ve Vlastivědném muzeu v Olomouci

V kauze veřejných zakázek Vlastivědného muzea v Olomouci rozšířila policie stíhání na tři lidi. Viní je z dotačního podvodu, z poškození finančních zájmů Evropské unie a dalších trestných činů.Všem třem hrozí až desetileté vězení. Policie zároveň zajistila majetek bývalého ředitele muzea Břetislava Holáska a také někdejšího náměstka olomouckého primátora Miroslava Petříka.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastivědné muzeum v Olomouci

Vlastivědné muzeum v Olomouci | Foto: Radka Kvasničková

Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) doplnil, že obvinění si vyslechl jeden veřejný činitel, který pracoval pro muzeum, a další dva bývalí zaměstnanci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pověřený evropský žalobce Pavel Pukavec o dotačním podvodu při veřejných zakázkách v olomouckém Vlastivědném muzeu

Případ se týká podezření na manipulaci veřejných zakázek dotovaných z prostředků EU. Nová obvinění mají vztah k projektu Virtuální muzeum ve výuce - využití nových digitálních technologií v propojení formálního a neformálního vzdělávání“. Škodu způsobenou trestnou činností vyčíslili vyšetřovatelé na zhruba 14 milionů korun. Evropskou dotaci muzeum získalo přes ministerstvo školství. EPPO dodal, že nejméně 14 členů týmu, kteří měli na daném projektu pracovat, ve skutečnosti nevyvíjelo žádnou činnost.

Mezi třemi obviněnými je i člověk, kterého policie v souvislosti s muzeem začala stíhat už v listopadu 2021. Podle kriminalistů si trojice počínala jako spolupachatelé. Dva z obviněných centrála stíhá také pro zjednání výhody při zadání veřejné zakázky pro konkrétního dodavatele, z toho jednoho jako přímého pachatele a druhého jako pomocníka. Jeden ze tří obviněných navíc čelí stíhání také za zneužití pravomoci úřední osoby.

Stříž podá kárnou žalobu na olomouckého státního zástupce Komára. Důvodem může být otevřený e-mail

Číst článek

Kauzu řeší evropský pověřený žalobce se sídlem ve Zlíně. Ve spolupráci s EPPO policie obviněným zajistila finanční prostředky v celkové výši zhruba jednoho milionu korun, a to kvůli uložení případného peněžitého trestu, a také nemovitosti v hodnotě odpovídající výši údajně způsobené škody.

Jak zjistil Radiožurnál z katastru nemovitostí, majetek má zajištěný bývalý ředitel olomouckého Vlastivědného muzea Břetislav Holásek a někdejší náměstek primátora Miroslav Petřík. Ten, jak dříve informoval iDnes.cz, radil Holáskovi se zakázkou na digitalizaci sbírek. 

Bývalý ředitel Břetislav Holásek nechtěl věc komentovat a vyjádření miroslava Petříka se nepodařilo zjistit.

V listopadu 2021 centrála oznámila, že kvůli zakázkám Vlastivědného muzea v Olomouci obvinila jednoho člověka z úplatkářství a z praní špinavých peněz.

Muzeum patří mezi největší kulturní instituce v regionu, jeho zřizovatelem je Olomoucký kraj. Vlastní přes milion sbírkových předmětů a z hlediska rozsahu sbírky se řadí mezi největší muzea v České republice.

Blanka Mazalová, ike Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme