Občanský průkaz si lidé nově mohou nahrát do telefonu. Plastové kartičky nenahradí

V sobotu byla spuštěna nová aplikace eDoklady, kterou mohou lidé používat při prokazování na úřadech. Stačí si ji stáhnout z App Storu nebo Google Play do mobilu. Od začátku budou novou elektronickou verzi občanky jako doklad totožnosti uznávat ministerstva a některé obce, od poloviny roku se přidají finanční úřady a úřady práce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doklady

Elektronický občanský průkaz klasickou kartičku nenahradí (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Do aplikace eDoklady si jenom stačí stáhnout elektronickou kopii své občanky. Plastové kartičky nekončí, budou se dál vydávat a jsou dokonce podmínkou pro to, aby lidé mohli mít elektronickou občanku.

Občanský průkaz nově i v chytrém telefonu. Digitální a informační agentura spouští svůj provoz

Číst článek

Používání digitálního průkazu rozhodně není povinné. Je to podobné, jako když třeba lidé doma zapomenou peněženku s platební kartou a zaplatí místo toho mobilem. V tomto případě se mobilem prokážou. Už brzy i třeba policii.

„Na přelomu března a dubna by policisté v terénu, pokud budou kontrolovat totožnost, mohli kontrolovat totožnost i skrze elektronický doklad občanky v mobilu,“ přibližuje místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

První státní instituce začnou elektronické občanky přijímat od pondělí 22. ledna. Na úřadech práce a na finančním úřadě se s tím počítá od poloviny roku.

Jak ji získat?

Elektronickou občanku lze získat skrze aplikaci eDoklady, kterou vyvinul stát. Uživatel si ji stáhne do mobilu z App Storu nebo z Google Play.

„Uživatelé, občané, si ji budou moci stáhnout do svých telefonů, budou se moci přihlásit svojí elektronickou identitou, budou si do této aplikace moci nahrát digitální kopii svého občanského průkazu a tou se začít prokazovat na úřadech,“ vysvětluje Martin Mesršmíd, ředitel Digitální a informační agentury, která měla projekt na starosti.

Samotné používání aplikace by mělo být podle Mesršmída velmi jednoduché. Napřed bude potřeba přihlásit se některým identifikačním prostředkem k portálu občana, například bankovní identitou, a elektronickou občanku si do mobilu nahrát.

Odstartovala sbírka zákonů na webu, některé předpisy z poslední doby v ní ale chybí

Číst článek

Ale to stačí udělat jen poprvé. Potom už stačí při prokazování totožnosti jenom otevřít aplikaci a zobrazit QR kód. Třeba policista si ho načte a pozná, že jde opravdu o danou osobu.

Na úřadech zase přes foťák mobilu bude stačit načíst QR kód, který tam bude viditelně umístěn.

Zabezpečení

Elektronická kopie občanky má podle agentury dokonce lepší zabezpečení než plastová kartička. A například při ztrátě telefonu půjde jednoduše deaktivovat přes Portál občana a znovu aktivovat na novém telefonu.

Elektronický občanský průkaz půjde od začátku používat na třicítce úřadů včetně všech ministerstev. Od prvního července by je měly začít využívat třeba úřady práce. Od začátku příštího roku má přibýt také Pošta a samosprávy. Některé instituce se ale budou samy od sebe přidávat dřív.

Například Kraj Vysočina spustí eDoklady hned od začátku. „Na krajském úřadě bude možné se prokazovat mobilní aplikací, která bude náhradou klasického občanského průkazu zhruba od 25. ledna,“ říká vedoucí IT oddělení tamního krajského úřadu Petr Pavlinec.

Elektronickou občankou by to nemělo skončit. V budoucnu se počítá s přidáváním dalších dokladů.

Tomáš Jeník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme