Policie: Ženy falšovaly covid certifikáty. Dvě pracovaly v očkovacím centru, jedna ničila vakcíny

Vsetínští kriminalisté stíhají čtveřici žen, které se měly podílet na falšování certifikátů k očkování proti covidu-19. Dvě přitom pracovaly podle policie přímo v očkovacím centru. Jedna z nich pak měla zničit víc než 70 dávek vakcíny. Od loňského září získalo zfalšovaný certifikát podle policie nejméně 74 lidí. Obviněné měly dostávat od 2000 do 7000 korun za jednu dávku. Ženám hrozí rozdílné tresty, od jednoho do pěti let vězení.

Vsetín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V restauracích a na akcích se začalo kontrolovat očkování a říkalo se tomu kontrola bezinfekčnosti.

Očkovací certifikát je potřeba předkládat například v restauracích (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dvě ženy, které podle policie sháněly zájemce o očkovací certifikát, jsou podezřelé z přijetí úplatku, za což hrozí až pětileté vězení, a padělání a pozměnění veřejné listiny až s tříletou sazbou.

V Česku přibylo 9333 případů covidu, nejvíce za téměř dva týdny. Nejvyšší incidence je v Praze

Číst článek

Další dvě podle policie pracovaly ve vsetínském očkovacím centru a evidovaly zájemce do příslušných systémů, aniž by uvedené očkování skutečně podstoupili. Obě jsou obviněny z padělání a pozměnění veřejné listiny.

Mladší z žen je zároveň podezřelá z přijetí úplatku, za což jí hrozí až čtyři roky vězení, a také z poškození cizí věci až s roční sazbou, protože podle policie zničila víc než 70 dávek vakcíny.

„Ženy tuto činnost prováděly nejméně od září loňského roku, a certifikát tak získalo minimálně 74 lidí napříč republikou,“ uvedl policejní mluvčí Petr Jaroš.

„Zprostředkovatelky posílaly potřebné údaje o zájemcích pracovnici očkovacího centra a následně vybíraly od zájemců částky od dvou do sedmi tisíc za jednu dávku. Tyto úplatky celkem dosáhly téměř půlmilionové hodnoty,“ dodal.

Vláda počítá s úhradou testů na covid ve firmách, řekl Fiala. Odmítl povinné očkování pro věkové skupiny

Číst článek

Případ na twitteru komentoval také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09): „Zdravotníci jsou ti, kteří bojují v první linii. Opravdu nechápu, jak jim mohou jejich kolegové tímhle způsobem házet klacky pod nohy. Takové jednání naprosto odsuzuji!“

Certifikáty o očkování proti covidu-19 budou od 1. února platit pouze devět měsíců až od 1. února. Ministerstvo zdravotnictví vychází z nařízení Evropské unie, která platnost od 1. února zavádí pro všechny členské státy. Po devíti měsících od dokončeného očkování bude třeba absolvovat přeočkování, zatím není jasné, o kolik platnost certifikátu prodlouží. Týkat se to tak bude lidí, kteří byli očkovaní do 1. května.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme