GIBS je v polovině šetření střelby v Praze. Policie nespáchala trestný čin, tvrdí šéf inspekce

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zatím nezjistila skutečnosti, z kterých by vyplývalo, že by některý z policistů spáchal trestný čin při zásahu u prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Na čtvrtečním jednání sněmovního bezpečnostního výboru to řekl šéf inspekce Vít Hendrych. Definitivně by podle něj mohla GIBS svou práci při vyšetřování dokončit v řádu dvou až tří měsíců.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střelba na Filozofické fakultě v Praze

GIBS je podle Hendrycha zhruba ve třetině či polovině svého šetření | Foto: Milan Malíček/Právo | Zdroj: Profimedia

Při střelbě v budově fakulty v centru Prahy 21. prosince přišlo o život 14 lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové. Po útoku pachatel, který byl podle policie studentem fakulty, spáchal sebevraždu.

Výbor se ve čtvrtek vrátil k projednávání policejního zásahu, které zahájil v lednu. Policejní prezident Martin Vondrášek v úvodu projednávání zdůraznil, že policie od počátku zveřejňuje maximum informací, aktuálně žádnou novou nemá.

Rakušan: V případu střelby existují bílá místa a relevantní otázky. Čekáme ale na závěry inspekce

Číst článek

GIBS je podle Hendrycha zhruba ve třetině či polovině svého šetření, dokončit ho chce do dvou až tří měsíců. „Zatím jsme nezjistili skutečnosti, který by nám dávaly podezření či zjištění, že došlo ke spáchání trestného činu příslušníkem policie,“ řekl.

Inspekce nezahájila žádné trestní řízení. GIBS podle Hendrycha vyhodnocuje tisíc stran dokumentů či kamerové záznamy, kterých je asi 100 GB.

Opozičním poslancům vadilo, že jim policie nechce poskytnout zprávu úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia. Na základě zákona o svobodném přístupu k informacím ji podle Vondráška v nejbližší době dostanou některá média. Z větší části však policie žádosti zamítla, zpráva bude proto v těchto částech začerněná.

Vondrášek zdůraznil, že pokračuje šetření GIBS a trestní řízení v případu samotné střelby, kde si právo informovat veřejnost vyhradilo státní zastupitelství. Dokument obsahuje celou řadu informací, které mají přímý dopad na pokračující trestní řízení.

„Jsem přesvědčen o tom, že pokud bych ji jinak poskytl, porušil bych rozhodnutí státního zástupce i trestní řád,“ uvedl.

Výhrůžek i nenávisti po útoku na FF UK dál přibývá. Policie prověřuje už 219 případů

Číst článek

Podle šéfa výboru Pavla Žáčka (ODS) se většina členů výboru ztotožnila se stanoviskem policejního prezidenta, že poslanci do dokumentu nyní nahlédnout nemůžou. Poslanci ve čtvrtek zásah na FF UK probírali s Vondráškem a Hendrychem více než hodinu za zavřenými dveřmi. Podle Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) ale nebyl důvod jednání uzavřít.

„Já se několikrát zeptala, co jsme se dozvěděli takového, že by to muselo být v neveřejném režimu,“ uvedla. Nedozvěděla se ani to, proč nemůže dostat k dispozici zprávu vnitřní kontroly, dodala. Výbor se k zásahu na FF UK ještě vrátí.

Vnitřní kontrola policie v lednu ve své zprávě uvedla, že policisté při zásahu i při předchozím pátrání po podezřelém postupovali správně, lepší měla být ale krizová komunikace se zástupci školy. Při pátrání po studentovi kvůli jeho možným sebevražedným úmyslům neinformovali vedení fakulty, ale jen přítomné zaměstnance školy.

Tísňová linka

Pražská policie ve čtvrtek ukončuje provoz tísňové linky, kterou spustila po střelbě na pražské Filozofické fakultě. Linka měla pomáhat při zjišťování informací souvisejících s tragickou prosincovou událostí. Policie informovala o jejím ukončení na sociální síti X s tím, že už ji veřejnost nevyužívá. V případě potřeby se ale lidé můžou i obracet na další krizové linky, které policie uvádí na svém webu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme