Kyberútoků v roce 2023 přibylo. Podvodníci se snažili z lidí vylákat peníze, hackeři útočili i na vládní weby

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, antivirové společnosti i policie letos zaznamenaly nárůst kybernetických útoků nebo podvodů na internetu. Týkalo se to jak útoků na firmy nebo instituce, tak i na obyčejné lidi. Šlo o důmyslné DDoS útoky, ale i podvody, jejichž cílem bylo vylákat z lidí peníze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počítač, ilustrační foto

„Útočníci se neskutečně dobře adaptují,“ upozorňuje vedoucí virového výzkumu ze společnosti Gen Digital Jakub Křoustek (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) průběžně o útocích informuje každý měsíc. Od letošního ledna zaznamenal 215 incidentů, loni jich bylo do půlky prosince 157. Vůbec nejvíc útoků, a to 28, úřad evidoval v březnu. Přes dvacet se data dostala i v dalších pěti měsících.

Ransomware patří mezi hlavní kyberhrozby. Výkupné doporučujeme neplatit, říká česká cyber atašé

Číst článek

Přestože většina spadala do kategorie méně závažných, některé útoky byly významnější. Viditelný byl třeba říjnový DDoS útok na webové stránky vlády, některých ministerstev, policie a pražského letiště. DDoS útok znamená, že útočníci zahltí web velkým množstvím požadavků, a tím ho vyřadí z provozu.

Podle společnosti Gen Digital, která se kyberútoky zabývá, mohla za útoky být proruská skupina NoName 057. Ta byla podle vedoucího virového výzkumu Jakuba Křoustka aktivní v Česku po celý rok. Gen Digital letos celkově zablokoval o 40 procent víc útoků než v roce 2022. Nejvíc šlo o podvody se snahou vylákat z lidí peníze.

Útoků neubylo ani v létě, kdy jejich počet obvykle klesá. „Uživatelé sice byli méně času u počítačů, ale zločinci na ně o to více útočili přes mobily a tablety. Platí to, že se útočníci neskutečně dobře adaptují, a i když některé obranné mechanismy nebo edukace uživatelů se zlepší, tak se stále snaží nacházet nové cestičky a techniky, jak získat svůj profit,“ vysvětluje Křoustek.

Nárůst útoků v některých oblastech zaznamenala i společnost ESET. Třeba u mobilů a tabletů se systémem Android se počet hrozeb zvýšil o pětinu. Částečně za to mohou i bezplatné hry plné takzvaného adwaru.

Gang internetových podvodníků fungoval jako firma. Lidem už se peníze vrátily, říká šéf elitních policistů

Číst článek

„Adware je škodlivý kód, který v zařízení zobrazuje především agresivní reklamu, která může uživatele zavést na nebezpečné webové stránky nebo na stažení jiného škodlivého kódu. S takovým nárůstem jsme se setkali například během letošního léta. Souvisí to zejména s prázdninami a nákupy technologií do školy nebo pod stromeček, kdy útočníci cílí na širokou veřejnost,“ přibližuje expertka ze společnosti ESET Vladimíra Žáčková.

Falešní nakupující

Trestnou činnost na internetu sleduje i policie, která eviduje mírnější nárůst. Od ledna do listopadu evidují policisté nárůst o 7,5 procenta oproti stejnému období loni. Opět převažovaly podvody se snahou vylákat z lidí peníze.

Pachatelé byli aktivní také na inzertních webech, kde předstírali, že od lidí chtějí koupit určitý produkt. Pokud s tím prodávající souhlasili, okradli jej.

„Posílají oběti odkaz například na platební bránu nebo na phishingovou stránku, kde oběť vyplní přístupové údaje k internetovému bankovnictví. A místo aby obdržela peníze za produkt, který nabízí, tak jsou jí odsáty z jejího účtu,“ popisuje tiskový mluvčí policie Jakub Vinčálek.

Policie na konci roku ve spolupráci s ukrajinskými kolegy zasáhla proti dvěma organizovaným skupinám. Ty si na internetových podvodech od roku 2021 vydělaly víc než 100 milionů korun. A své oběti si pachatelé vytipovali právě na inzertních stránkách.

Vít Andrle Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme