K památníku v Letech zamíří na konci června aktivisté ze 16 zemí, požadují zbourání vepřína

Do Let u Písku se 24. června chystá několik stovek aktivistů ze 16 zemí. Přijet by měli i někteří europoslanci. Společně chtějí uctít památku obětí romského holocaustu a požadovat stržení vepřína, který stojí na pietním místě.

Lety u Písku Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt v Letech u Písku

Pietní akt v Letech u Písku | Zdroj: ČTK

Aktivisté také chtějí slyšet od koaličních i opozičních politiků, zda záměr podpoří. Informoval o tom prezident pořádajícího evropského antirasistického hnutí EGAM (European Grassroots Antiracist Movement) Benjamin Abtan.

Stát už má znalecký posudek na vepřín v Letech u Písku, částku ale tají

Číst článek

Podle Abtana do Let dorazí stovky aktivistů ze 16 zemí. Přijet by měli i někteří europoslanci a poslanci z Česka, Británie, Polska, Švédska či Německa, velvyslanci několika zemí i zástupci neziskových organizací či studenti, uvedl Abtan.

Hnutí EGAM vyzvalo české politiky, aby požadavek na zbourání výkrmny podpořili a na shromáždění v Letech vystoupili. „ANO, KDU-ČSL a Zelení vyjádřili svou podporu odstranění vepřína z míst koncentračního tábora pro Romy. I přes velké množství telefonátů a zpráv ČSSD, TOP 09 a ODS mlčí a neodpověděly," řekl Abtan.

03150835.jpeg

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že jednání s majiteli o odkoupení farmy a jejím odstranění by chtěl jeho kabinet dotáhnout do konce. Tým pracovníků ministerstva kultury a ministra pro lidská práva s vlastníky jedná. Resort kultury by chtěl vládě návrh postupu dát o letních prázdninách. Pokud ho kabinet schválí, měly by podle mluvčí ministerstva Simony Cigánkové následovat podpis kupní smlouvy, demolice výkrmny, zpracování projektu a výstavba památníku.

V Letech u Písku si přes dvě stě lidí připomnělo oběti romského holokaustu

Číst článek

Podle vládní zprávy o stavu romské menšiny velkovýkrmna zabírá ‚95 procent území bývalého cikánského tábora'. Česko za vepřín na romském pietním místě sklízí kritiku domácích i mezinárodních organizací. K odstranění farmy několikrát vyzval také Evropský parlament. O odkupu a zbourání diskutovalo už několik vlád, cena ale nikdy nepadla.

Podle Abtana se Lety staly mezinárodním symbolem nedostatku respektu k obětem romského holokaustu a k pozůstalým po nich. Podle představ aktivistů by měl v Letech po odstranění výkrmny vzniknout důstojný památník, muzeum či vzdělávací středisko.

Zástupci hnutí EGAM se obávají toho, že by kvůli blížícím se volbám kabinet už nemusel záležitost stihnout dořešit.

Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů – a to mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme