Noblesní služba, laskavost i nadhled. Osobnosti vzpomínají na politika Karla Schwarzenberga

Politici TOP 09 hovoří o bývalém ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, který zemřel v sobotu ve věku 85 let, jako o symbolu návratu svobody, demokracie a tradičních evropských hodnot do Česka, morálním vzoru či inspirativním člověku. Zástupci vládní strany, která v sobotu pořádala volební sněm, ho na sociálních sítích označují za jednoho z nejdůležitějších porevolučních politiků.

Praha (Aktualizováno: 11:30 12. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

Bývalý ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg | Foto: Ladislav Křivan | Zdroj: Profimedia

Mezi prvními informoval o smrti Karla Schwarzenberga Miroslav Kalousek, který s ním v roce 2009 zakládal stranu TOP 09.

„Bylo mi jasné, že se to blíží, ale stejně je to úder. Byl to jeden z nejdůležitějších a nejlaskavějších lidí v mém životě. Ať odpočívá v pokoji, Česká republika by mu měla být navždy vděčná za vše, co pro ni nezištně vykonal,“ vyjádřil se ke smrti Schwarzenberga na sociální síti X.

Současná šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vzpomněla na heslo svého kolegy: „Politik musí mít rád lidi.“

„Je mi nesmírně líto, že nás opustil. Zanechal nám však odkaz, který je nesmrtelný a musíme ho nést. Budu vždy vděčná, že tak zásadně ovlivnil i můj život. Odpočívejte v pokoji, Karle,“ dodala.

Pekarová Adamová posléze sdělila, že Poslanecká sněmovna zahájí v úterý odpoledne schůzi minutou ticha. Dolní komora připraví také pietní místo s kondolenční knihou. Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Daniel Drake oznámil, že kondolenční kniha bude v příštím týdnu i v Černínském paláci.

Osobnost exilu

Premiér a předseda ODS Petr Fiala popsal Schwarzenberga jako významnou osobnost českého exilu, díky níž Česko získalo v zahraničí respekt a dobré jméno.

„Vážil jsem si ho mimo jiné za to, jak v době totality pomáhal českému disentu, a že se po roce 1989 rozhodl nezištně sloužit naší zemi v řadě funkcí. Bylo mi ctí s ním zasedat ve vládě,“ uvedl Fiala.

„Odešel ve všech ohledech velký muž,“ napsal na síti X prezident Petr Pavel, který se taktéž s politikem osobně znal.

„Služba naší zemi pro něj byla nejen kontinuitou rodu, ale naprosto přirozeným posláním,“ doplnil.

S respektem vzpomínal na prezidentský souboj v roce 2013 i Miloš Zeman.

„Vážil jsem si Schwarzenberga jako svého soupeře v prezidentské volbě, rád jsem s ním diskutoval i poté, co jsme se oba stali důchodci,“ uvedl bývalý prezident. 

K prezidentským kondolencím se slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Českého politika a ministra zahraničí označila za „vzácného člověka, demokrata a bojovníka za svobodu“.

„Vyjadřuji upřímnou soustrast rodině, přátelům a všem, kteří si vážili jeho úsilí posunout Česko, ale i Slovensko, co nejblíže pevným hodnotám demokracie,“ uvedla Čaputová.

‚Břitký humor‘

Reakce přišly i od současných koaličních politiků. Ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan považoval Schwarzenberga za symbol dobré tradice, který se nebál mládí a změn

„Charisma, elegance, důstojnost, inteligence, laskavost a skvělý břitký humor. Tohle všechno (a mnohem víc) nám dával Karel Schwarzenberg. Jeho lidskost nebyla v kontrastu s noblesou, uměl se bavit s každým a uměl dát každému najevo, co si o něm myslí. Miloval tuhle zemi, byl vlastencem, který nesnášel ukřičenost a záludnost všech populistů a totalitářů,“ vzpomněl politika.

Schwarzenbergovo slavné podřimování glosoval ve vzpomínce předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

„Někdy se zdálo, že Karel Schwarzenberg při jednání neposlouchá, že jakoby dříme. Potom najednou promluvil a bylo jasné, že celou dobu pozorně vnímal vše kolem sebe. Vždy pomáhal a jeho jméno nám otvírá dveře. Viděl dál než ostatní a pro Česko odvedl obrovský kus práce,“ uznal šéf Senátu.

Inspirace

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) jako ostatní vyzvidl Schwarzenbergův přínos demokracii. 

„Během minulého volebního období jsem měl možnost setkávat se s panem Schwarzenbergem osobně. I přes názorové rozdíly v politice jsem si ho jako člověka a politika vážil. Jeho postoje k demokracii byly inspirací pro mnohé,“ upozornil.

Ze stran současné koaliční vlády, jíž je TOP 09 součástí, vyjádřil upřímnou soustrast ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Karla Schwarzenberga jsem si vždy velmi vážil za to, jaký byl a pro jeho poctivý a otevřený přístup k lidem a politice.“

Z lídrů opozice se k vyjádřením připojil bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Podle místopředsedy TOP 09 Tomáše Czernina se chtěl Schwarzenberg vždy do Česka vrátit. „Odkaz bude pokračovat v jeho vlastenectví, v jeho lásce k naší zemi. Trpěl tím, že nemůže být doma. Byla pro něj úžasná satisfakce, že komunistický režim padl a on se mohl vrátit a spolupracovat s Václavem Havlem,“ uvedl pro Radiožurnál.

‚Znalost života‘

Mezi lidmi mimo vrcholnou politiku, kteří na informaci zareagovali, byla předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

„Kníže Karel Schwarzenberg bude Česku chybět. Takových osobností moc nemáme. Bude chybět i mně. Jeho nadhled, znalost života a umění si ho užívat byly vždy inspirující. Jsem vděčná, že jsem ho mohla potkávat. Měla jsem ho ráda,“ napsala během rána.

K vyjádřením upřímné soustrati se připojil i britský velvyslanec v Česku Matt Field. „Český státník a vůdce, kterého si váží celý svět. Člověk skutečně čestný a ušlechtilý.“

bko, fos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme