Archeologové našli v Kateřinské jeskyni stopy pravěkého osídlení, označují je za ‚naprostý unikát‘

Archeologové při výzkumu v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu objevili nástroje, které mohou naznačovat pravěké osídlení jeskyně. Jde o štípanou industrii z rohovce, kterou zasazují do období před 50 000 až 10 000 lety, a poté dvě destičky s rytinou postav, kterou označují za naprostý unikát. Výzkum Kateřinské jeskyně letos probíhal od 19. do 23. června, a kromě nástrojů při něm byly objeveny i kosti pravěkých zvířat nebo středověká keramika.

Blansko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„V takzvané Bezejmenné chodbě byly nalezeny nástroje – štípaná industrie z rohovce. Jejich stáří se nyní bude zkoumat. Jednou z teorií je, že jsou dokonce z mladšího paleolitu,“ uvedl Petr Zajíček ze Správy jeskyní České republiky.

Archeologický výzkum v Kateřinské jeskyni | Foto: Petr Zajíček Správa jeskyní ČR

Ve stejné chodbě se zároveň našly dva úlomky z břidlice s plastickou rytinou postav, které správa jeskyní označuje jako „záhadné.“ „Je to naprostý unikát a archeologové nyní hledají, do jakého období je zařadit,“ dodal Zajíček.

Úlomky archeologové našli ve stejné hloubce jako pravěké nástroje, které datují do období zhruba 15 000 až 2500 př. n. l. Pozůstatky pravěkého osídlení vědci oznámili už v roce 2019, kdy v Kateřinské jeskyni nalezli nejstarší pozůstatky kreseb na území České republiky. Abstraktní obrazce z čar a teček lidé vytvořili před 7200 lety.

Hledačů pokladů tady může být i klidně až 50 tisíc, popisuje archeolog. Představují velký problém

Číst článek

Kromě nálezů stop pravěkého osídlení vědci našli také několik stříbrných mincí, které dokládají, že v jeskyni na přelomu 14. a 15. století fungovala tajná penězokazecká dílna. Její první stopy vědci objevili v roce 2022, nález tohoto typu je teprve druhý na celé Moravě – po Čertově díře na Kotouči u Štramberku.

Letošní výzkum Kateřinské jeskyně byl prováděn pod vedením Ivany Vostrovské z Katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. „V sondách Ledové chodby byly nalezeny další kosti pleistocenních zvířat, převážně medvědů. V Bezejmenné chodbě se našla stejně jako loni pravěká a středověká keramika,“ dodává Zajíček. Výsledky výzkumů a nálezy budou nyní vědci dál podrobněji zpracovávat.

har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme