‚Umře dřív, než zplodí syny.‘ Advokátka nedostane pokutu za slova proti velvyslanci, potvrdil soud

Advokátka Klára Samková s konečnou platností nedostane od České advokátní komory pokutu za veřejný projev, při kterém proklela tureckého velvyslance. Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost komory, jejíž rozhodnutí o pokutě 25 tisíc korun zrušil už v roce 2022 Městský soud v Praze.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Advokátka Klára Samková na archivní fotografii z roku 2017

Advokátka Klára Samková na archivní fotografii z roku 2017 | Foto: Michal Šula/MFDNES + LN | Zdroj: Profimedia

Projev podle Nejvyššího správního soudu nesouvisel s výkonem advokacie, jeho vhodnost tedy nemohla hodnotit komora v kárném řízení a následně ani správní soudy. V rozsudku, který je dostupný na úřední desce, Nejvyšší správní soud zdůraznil, že rozhodoval podle právní úpravy platné v roce 2016, kdy výrok zazněl. Současná se liší.

Heil Rajchl, napsal právník na sociální síti. Od advokátní komory dostal půlroční zákaz činnosti

Číst článek

Samková je dlouhodobě společensky a politicky aktivní, angažovala se i v kritice migrace a islamismu. Při shromáždění před budovou turecké ambasády v roce 2016 řekla na adresu tehdejšího velvyslance Ahmeta Bigaliho například to, že jej proklíná, že umře dřív, než zplodí syny, a že umře beze cti.

Podle komory tak snížila důstojnost advokátního stavu, za což měla platit pokutu 25 tisíc korun. Městský soud ale rozhodnutí komory zrušil a jeho názor potvrdil i Nejvyšší správní soud.

Advokáti podle Nejvyššího správního soudu v souvislosti se svým podnikáním často vystupují i na veřejnosti, což může zahrnovat jak reklamu, tak i neformální způsoby propagace, veřejná vystoupení, vyjádření v médiích a na sociálních sítích.

Pokud se někdo při takové činnosti v roce 2016 označoval za advokáta, případně jiným způsobem své služby propagoval či jeho příslušnost k advokátnímu stavu byla zřejmá, šlo zároveň o výkon advokacie, a případný exces tak mohla řešit komora.

Jako soukromá osoba

Projev Samkové však podle Nejvyšší správní soud neměl žádnou souvislost s výkonem advokacie. Na shromáždění vystupovala jako soukromá osoba. Nic na tom nemění ani skutečnost, že Samková je veřejně známý člověk, o kterém mnozí vědí, že působí v advokacii.

Ministr Blažek nakonec nepodnikne proti advokátu Naxerovi žádné kroky. Respektuje stanovisko komory

Číst článek

„I známý advokát totiž může jednat jako soukromá osoba či vystupovat bez vazby ke své advokátní činnosti při výkonu svých politických práv. Je ostatně otázkou, jaké kritérium by v dnešní době pro ‚veřejnou známost‘ určitého advokáta mohlo být vůbec určující,“ uvedl soudce Milan Podhrázký.

Současné znění zákona o advokacii umožňuje širší výklad. Dříve platilo, že advokát postupuje při výkonu advokacie tak, aby nesnižoval důstojnost advokátního stavu. Nyní zákon říká, že tak má advokát postupovat „zejména při výkonu advokacie“. Přibylo tedy slovo „zejména“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme