Zubařka z kutnohorské sekty zůstává ve vazbě. ‚Má možnost odcestovat,‘ vysvětlila státní zástupkyně

Zubařka, která společně se svou známou usmrtila vůdce kutnohorské sekty, zůstane ve vazbě. V pondělí o tom rozhodl pražský městský soud, který nevyhověl ženinu obhájci. Podle soudkyně by se obžalovaná na svobodě mohla skrývat před spravedlností. Pondělní rozhodnutí je pravomocné, zubařka se vzdala práva stížnosti, uvedla státní zástupkyně Jana Murínová. Za vraždu partnera hrozí obžalované 12 až 20 let vězení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zubařka Magdalena poslední rok žila s vůdcem sekty Richardem

Zubařka Magdalena poslední rok žila s vůdcem sekty Richardem | Zdroj: koláž iROZHLAS.cz

Obhájce ženy v pondělí soudu navrhl, aby vazbu nahradil jinými prostředky. „Soud ale doznal, že nemá takovou jistotu, že by nebylo zmařeno jednání, které je naplánováno na září, a proto nechal paní obžalovanou ve vazbě dál,“ popsala výsledek neveřejného zasedání Murínová.

Expert u soudu: Vůdce kutnohorské sekty Richard byl velmi neúspěšný. Smrt se stala jediným východiskem

Číst článek

Státní zástupkyně trvala při vazebním zasedání na tom, že takzvaný útěkový vazební důvod u obžalované i nadále trvá.

„Má finanční prostředky, má možnost odcestovat. Jakékoliv záruky, které by bylo možno přijmout, jsou nedostatečné s ohledem na trestní sazbu. Nezapomínejte, že začínáme na 12 letech odnětí svobody v případě uznání viny,“ podotkla.

„Paní obžalovaná nevypovídala, takže její stanovisko není zřejmé,“ doplnila na dotaz, jak se k možnosti propuštění na svobodu stavěla zubařka.

Druhou obžalovanou ženu, bývalou vysokoškolskou učitelku tělocviku Irenu Stejskalovou, soud pustil z vazby už koncem března, tedy před začátkem hlavního líčení. Státní zástupkyně tehdy byla proti a i nadále se domnívá, že i Stejskalová by mohla uprchnout.

Čekání, až tělo zmizí

Zubařka a důchodkyně podle obžaloby usmrtily zubařčina partnera po půlnoci na 4. října 2022 v bytě důchodkyně v pražských Hájích. Obžaloba uvádí, že vystudovaná doktorka pedagogiky předtím zubařku utvrzovala v tom, že musí muži vyhovět v jeho přání zemřít.

Odborník na sekty Vojtíšek: Rituály v kutnohorské sektě byly bizarní. Nikdy jsem se s něčím takovým nesetkal

Číst článek

Podle státní zástupkyně pak muž dobrovolně spolkl lék, který měl zklidňující a hypnotické účinky. Zubařka ho poté řízla skalpelem do třísla a na zápěstí a vpíchla mu celkové anestetikum. Právě na akutní otravu touto látkou muž podle obžaloby zemřel.

Podle obhájců nelze počínání obou žen vyhodnotit jako vraždu, ale nanejvýš jako zabití v omluvitelném hnutí mysli.

U soudu vyšlo najevo, že zavražděný padesátiletý muž působil v Kutné Hoře jako samozvaný léčitel a guru. Shromáždil kolem sebe stoupence, kteří se řídili v osobním i pracovním životě jeho pokyny. Svědci vypovídali o tom, že je fyzicky i psychicky týral. Podle obou obžalovaných žen si muž nakonec přál zemřít a přiměl je k tomu, aby ho usmrtily.

Obě ženy s mrtvým mužem zůstaly v bytě. Podle obžaloby vyčkávaly u jeho postele, až jeho tělo zmizí, protože jim to před svou smrtí sliboval. Když tělo do dalšího dne nezmizelo, uklidily, převlékly se a šly věc společně oznámit na policii.

Praktiky vůdce Richarda

K léčení k Richardovi se bylo podle výpovědí svědků možné dostat pouze na doporučení. Vždy si vyžádal fotografii nového „pacienta” a nějaké informace o něm. Při prvním sezení pak dokázal překvapit tím, kolik toho o jejich životech ví.

Hlavními nástroji, kterými Richard ovládal společenství, byly manipulace, vyhrožování a pocit osamělosti. Tím, že se od začátku profiloval jako léčitel, často si vynucoval poslušnost tvrzením, že nad samotnými členy nebo nad jejich blízkými již nebude držet „ochrannou ruku“.

Podobným způsobem vyhrožoval i obžalované zubařce. Nejprve jí „diagnostikoval“ závažnou nemoc. „Byl jsem u toho, kdy jí řekl, že má roztroušenou sklerózu. Pokud nebude dělat to, co jí říká, skončí na invalidním vozíku, že bez něj nemá žádnou šanci žít,“ vzpomínal si jeden ze členů před soudem.

Tento svědek také popsal, jaká největší obava ve skupině panovala: že je léčitel ze společenství vyloučí.

„V té chvíli se vám zhroutil svět, život ztratil jakýkoli smysl. Mně poslal esemesku a rok jsem byl mimo tu skupinu. Pak přišla skoro přesně po roce – v neděli ve 4 hodiny – esemeska, to se mi rozsvítilo světlo, že ten život zase začíná. Tím si, myslím, dokázal dostat lidi do takové situace, že já už jsem pak ničemu nevzdoroval. Už jsem si nedovolil nechat se podruhé vyhodit, zažít to psychické peklo, které pak máte v hlavě,“ řekl.

Stejné zážitky sdílela i jeho tehdejší žena. „Byla jsem vyhozená, ne jednou. Byla jsem asi odstrašující příklad. Většina z nich měla strach, že budou vyhození,“ uvedla.

Právě přes SMS Richard podle členů společenství většinou řešil konflikty. Když chtěl někoho konfrontovat, posílal své následovníky.

Své nohsledy posílal třeba i proto, aby jiným členům vysvětlili, jak mají uklízet a udržovat doma pořádek.

Také nutil členy společenství ke cvičení. Někteří museli třeba každé ráno udělat 222 kliků. Sportovní výkon pak měli podpořit tím, že spolykali pilulky léku wobenzym a vypili proteinové nápoje.

Při skupinových „terapiích” to podle svědků vypadalo tak, že byl vždy jeden člen společenstva, kterého Richard chválil a ostatním dával za vzor. Situace se ale mohla rychle změnit a z premianta byl najednou otloukánek celé skupiny. 

Jak celé společenství fungovalo si můžete přečíst v našem dřívějším textu zde.

Vražda, nebo zabití?

Trestní zákoník zná i trestný čin účast na sebevraždě, za který lze uložit maximálně tříleté odnětí svobody. Spáchá ho ten, „kdo jiného pohne k sebevraždě nebo jinému k sebevraždě pomáhá“.

Státní zástupkyně nicméně trvá na tom, že se stala vražda. Vychází z toho, že usmrcený muž si při činu nepočínal aktivně a nevyvíjel žádnou činnost směřující k jeho skonu.

ON, náš vůdce: jak fungovala sekta plná psychického nátlaku a teorií o pekle i elfech

Číst článek

Vliv muže na obě ženy Murínová pokládá za polehčující okolnost pro obžalované. Pro zubařku žádá trest v dolní polovině sazby za předem promyšlenou vraždu, tedy v rozmezí 12 až 16 let vězení. Pro Stejskalovou chce trest na dolní hranici sazby.

Za zabití by ženám hrozilo tři až deset let za mřížemi.

Podle znalce z oboru religionistiky byl samozvaný kutnohorský léčitel přesvědčený o tom, že je bohem. Policie u něj doma nalezla desítky milionů korun, které mu naposílali jeho přívrženci.

To, že kuchař, který pracoval jen jednou za život, mohl zmanipulovat vysokoškolsky vzdělané lidi, nepokládá znalec za zvláštní. Vůdcem podobné skupiny se podle něj může stát kdokoliv s dostatečně vyvinutým narcismem, nemusí to být úspěšný člověk.

Z vytvořeného vztahu je pak velmi obtížné odejít a podaří se to buď těm, kteří stojí na okraji společenství, nebo těm, kteří si zachovali vazby s rodinou a přáteli. Odpadlíci se vystavují těžkému náboženskému, psychickému i sociálnímu utrpení: bojí se pekla, smrti svých blízkých i toho, že neobstáli v procesu reinkarnace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme