Hlavně se dobrat kompromisu, shoduje se většina sněmovních stran ohledně práv homosexuálních párů

Ve čtvrtek Sněmovna poslala do druhého čtení oba protichůdné návrhy – manželství pro všechny i ústavní novelu o manželství pouze jako svazku muže a ženy, stále častěji ale z dolní komory parlamentu zní volání po kompromisu. Obejít odpor velké části poslanců by mohl ústupek od slova „manželství“, sňatky stejnopohlavních párů by se mohly nazývat jinak. Sněmovna se také shodne na narovnání většiny práv mezi heterosexuály a homosexuály.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání Poslanecké sněmovny

Jednání Poslanecké sněmovny | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Většina sněmovních politiků, kteří nyní mluví o citlivých projednávaných návrzích, se shodne na tom, že už je třeba mezi jednotlivými tábory uzavřít kompromis. I proto ve čtvrtek nezamítli ani novelu občanského zákoníku, tzv. manželství pro všechny, ani ústavní novelu zaručující manželství pouze pro muže a ženy. 

Poslanci dali zelenou manželství pro všechny. Dále jde i ústavní ochrana svazku muže a ženy

Číst článek

Obojí prošlo prvním čtením a přesunulo se do klíčové fáze – mnohaměsíčních diskusí ve sněmovních výborech. Zhruba za čtyři měsíce by se k návrhům měla Sněmovna vrátit ve druhém čtení.

Už během čtvrtečního projednávání na plénu Sněmovny navrhla její předsedkyně a jinak i velká podporovatelka manželství pro všechny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) kompromis. Došlo by k přepracování novely a sňatek stejnopohlavních párů by se nejmenoval manželství. K tomuto řešení se nyní kloní čím dál tím větší část dolní komory.

„Jsme pro narovnání práv a preferujeme, aby se sňatky stejnopohlavních párů jmenovaly manželství, nicméně je to k diskusi,“ popsal v Partii TV Prima stanovisko 33členného klubu STAN jeho místopředseda Ondřej Lochman.

„Pro mě osobně je důležité, abychom našli dohodu. Pokud nenajdeme kompromis, tak to budu považovat za selhání. Myslím si, že nakonec jedna i druhá strana ustoupí, dáme jim stejná práva i název, se kterým bude většina spokojena,“ doplnil.

Rozdělená Sněmovna

Většina Čechů podporuje právo homosexuálů uzavřít sňatek i adoptovat děti, ukazuje nový průzkum CVVM

Číst článek

Během čtvrtečního hlasování se za manželství pro všechny postavil právě klub STAN a dále i TOP 09, Piráti, dále 21 zástupců ANO a po jednom z klubů ODS a KDU-ČSL. Pro zamítnutí naopak hlasoval klub SPD, osm lidovců, osmnáct poslanců ODS a sedmnáct poslanců ANO.

Jak kdo hlasoval, se můžete podívat ZDE. (Hlasování bylo o zamítnutí návrhu, tudíž hlasující proti podpořili postup manželství pro všechny do druhého čtení.)

Jedním z těch, kteří hlasovali pro zamítnutí, byl i Karel Haas (ODS), podle kterého je velká většina klubu občanských demokratů proti současné verzi návrhu. Proti zamítnutí manželství pro všechny ve čtvrtek z klubu ODS hlasovala jen Renáta Zajíčková. Zbylí poslanci s kladným vztahem k novele Eva Decroix, Jana Černochová a Martin Baxa nebyli přítomni, a tak jasně převažovali odpůrci.

Podle Hasse je ale naprostá většina klubu pro nalezení kompromisního řešení. „Sám kompromis vidím ve třech věcech – narovnání soukromoprávních práv (zastupování, společné jmění atd.), nalézt jiný název než manželství a dát sňatku stejnopohlavních párů stejnou vážnost jako manželství heterosexuálů,“ vyjmenoval.

Klíčové ANO

Podle poslankyně ANO Jaroslavy Pokorné Jermanové je zásadní o návrhu diskutovat a sama je pro kompromis. „I proto jsem byla pro posunutí manželství pro všechny do druhého čtení. Abychom o tom mohli diskutovat na výborech,“ popsala.

Manželství pro všechny budu dál předkládat, říká poslankyně ANO Pastuchová. ‚Pokud vím, Babiš je pro‘

Číst článek

Poslanci schválili i delší dobu projednání novely ve výborech, kde by měla nyní pobýt zhruba čtyři měsíce.

Pokorná Jermanová ovšem podpořila do druhého čtení i ústavní novelu o manželství jen jako sňatku muže a ženy. „Pro mě je manželství jen pro muže a ženu. Domnívám se, že společnost není připravená, aby manželství bylo stejnopohlavní. Jsem ale pro to, aby měli homosexuálové stejná práva, jako mají manželé.“

Postoj ANO je klíčový. Se 71 hlasy jsou nejsilnějším sněmovním klubem, bez kterého je v hodnotových otázkách obtížné cokoliv prosadit. Vládní pětikoalice je totiž rozštěpena mezi konzervativce a liberály.

„ANO je připraveno hovořit o všech kompromisech. Osobně jsem pro všechna práva homosexuálů, ale pokud ve Sněmovně nepojede vlak třeba přes adopci dětí, nedá se s tím bohužel nic dělat,“ popsala už dříve Jana Pastuchová (ANO).

Její kolega Patrik Nacher (ANO) má již od minulého sněmovního období připraven návrh, který by srovnal práva homosexuálů s heterosexuály s výjimkou slova manželství.

Prostořecí lidovci

Nový ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) se v Partii vyslovil pro to, aby byla stejnopohlavním párů narovnána práva včetně osvojování dětí. Stejně jako všichni ostatní lidovci ve Sněmovně ale odmítá název manželství.

‚Hovězí je hovězí.‘ Výroky politiků ve Sněmovně mohou vést k útokům z nenávisti, míní zmocněnkyně

Číst článek

„Respektuji názor poslanců, kteří to prosazují, ale prosím respektujme i názorů můj a názor lidovců. Slovo manželství je totiž symbolické,“ uvedl.

Lidovci během sněmovní debaty zaujali řadou velmi tvrdých výpadů. Například Šimon Heller: „U nás na jihu Čech je hovězí vždy hovězí, kuřecí je kuřecí a manželství bude vždycky svazkem muže a ženy.“ Aleš Dufek zase vyjádřil obavu nad tím, zda v budoucnu nebudou chtít manželství i skupiny osob.

Proti výrokům některých lidoveckých poslanců se poté vymezili předseda strany Marian Jurečka, jihomoravský hejtman Jan Grolich i ministr Výborný. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková vyjádřila pro iROZHLAS.cz obavu, že takové výroky mohou vést k verbálním i fyzickým útokům z nenávisti.

Cítím, že za některé výroky “mých kolegů” je potřeba se omluvit. Omlouvám se.

17:18 – 29. 06. 2023

102 3498

Sami lidovci už přitom představili vlastní kompromisní návrh z pera poslance Jiřího Navrátila, který sice částečně narovnává práva homosexuálních a heterosexuálních párů, avšak s výjimkou adopcí dětí a slova manželství. To by bylo v případě stejnopohlavních sňatků partnerstvím.

Diskriminací je i ustoupit z názvu manželství, říká o stejnopohlavních sňatcích poslankyně Urbanová

Číst článek

Organizace Jsme fér ale lidovecký návrh kritizuje s tím, že nejde o skutečné narovnání, ale řeší pouze některé úpravy.

I pro některé poslance jde až o příliš velký kompromis, velmi hlasitě proti němu vystupuje například Barbora Urbanová (STAN). „Lidovecká verze je pro nás nepřijatelná. Třeba pro mě je diskriminace i ustoupení z názvu manželství,“ řekla v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.

Nalézt kompromis, který by vyhovoval většině sněmovních klubů, bude úkolem pro nadcházející měsíce.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme