Modlitba v Pankrácké věznici. Lidé si připomněli 68 let od justiční vraždy Milady Horákové

Památku Milady Horákové si ve středu připomněli bývalí političtí vězni, zástupci církve i politických stran. A to na pietním místě v areálu Pankrácké věznice. Právě tam byla před 68 lety česká politička zavražděna, a to po procesu vykonstruovaném komunistickou justicí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt k uctění památky Milady Horákové, popravené komunistickým režimem před 68 lety, a obětí politických procesů komunistického režimu, 27. června 2018 na dvoře pankrácké věznice v Praze.

Pietní akt k uctění památky Milady Horákové, popravené komunistickým režimem před 68 lety, a obětí politických procesů komunistického režimu, 27. června 2018 na dvoře pankrácké věznice v Praze. | Foto: Kateřina Šulcová | Zdroj: ČTK

„27. června začaly popravy, byly vyváděni tudy…jak je ten střední trakt, těmi bílými dveřmi, které odtud neuvidíte,“ popisuje Radiožurnálu poslední chvíle Milady Horákové historik Aleš Kýr z Archivu Vězeňské služby. „Popravovalo se na dvou dvorcích, první šel Záviš Kalandra…a její život byl ukončen asi v pět hodin 38 minut,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Památku Milady Horákové si přišli lidé připomenout i do areálu pankrácké věznice, kde zemřela. Natáčela Eva Rajlichová

Milada Horáková se stala symbolem nespravedlivě odsouzených obětí minulého režimu. Přesto přijala rozsudek smrti statečně. „Je vzorem pro dospělé i mládež, svým pojetím života, svým postavením k pravdě, a tím myslím i to jakým způsobem ona tu pravdu hájila a vlastně za ní položila i život,“ dodává bývalý politický vězen František Šedivý.

„Její postavení proti okupantům německým, proti nacismu a později komunismu, tomu právě nasvědčuje, že viděla v obou těchto systémech zlo od samého začátku,“ zdůrazňuje.

Pietní shromáždění v prostorách pankrácké věznice zakončila společná modlitba, kterou vedl biskup Zdenek Wasserbauer. V Praze můžou lidé památku Milady Horákové uctít ještě ve středu večer na Kampě, kde se budou rozsvěcovat svíčky za oběti komunismu.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme