Miloš Zeman, Ústřední vojenská nemocnice | Foto: koláž Český rozhlas

Lepší péče v ‚subsaharské Africe‘ než v ÚVN.
Zeman opakovaně útočil na lékaře, pak ho vyznamenal

Praha | Martin Štorkán a Tereza Čemusová |

Čtěte celý článek

Kvazidiagnostika, ústavněprávní červená karta i flagrantní porušení právních předpisů. Tak se exprezident Miloš Zeman a bývalý kancléř Vratislav Mynář vyjadřují o práci lékařů Ústřední vojenské nemocnice. Označují je za spolustrůjce údajné sabotáže a podali na ně i další podněty. Navzdory tomu jejímu šéfovi Miroslavu Zavoralovi udělil Zeman státní vyznamenání. Český rozhlas odhaluje jeho útoky na nemocnici, která o něj léta pečovala. ​​​​​​

„Ano, bál jsem se. Dokonce si vzpomínám, jak to bylo. V nemocničním pokoji byla tma nebo pološero, stmívalo se. Žena i dcera mě držely za ruku a chvíli jsme mlčeli. A to proto, že pan profesor Zavoral řekl o mně, že z nemocnice odejdu buď v rakvi, nebo do LDN.“

Tak vzpomínal v rozhovoru pro Blesk exprezident Miloš Zeman na to, jak ho předloni v říjnu hospitalizovali v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) kvůli zhoršení jeho chronického onemocnění.

Když byl přijímán do nemocnice, nebyl při vědomí a jeho ochranka mu musela podepírat hlavu. Ředitel ÚVN a Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral svolal multioborové lékařské konzilium. Jeho členem byl například břišní a hrudní chirurg Pavel Pafko, který následně řekl, že prezident trpí „chronickým jaterním onemocněním“.

Z nemocnice Zemana o více než měsíc později, ve čtvrtek 25. listopadu 2021, propustili do domácí péče na Lánský zámek – s vyživovací sondou v žaludku, na invalidním vozíku, ale živého. Zavoralova údajná slova, na něž Zeman vzpomínal, se nepotvrdila.

Po několika měsících přišla ze strany Zemana a jeho okolí série právních kroků – podnět k prošetření možné sabotáže, podnět kvůli údajnému „flagrantnímu“ porušení právních předpisů a podnět na Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechny mají společný rys, kritizují práci nemocnice, potažmo jejího šéfa Zavorala a přednosty Kliniky anesteziologie a resuscitační medicíny (KARIM) Tomáše Tylla.

Lékaři jako strůjci sabotáže

Tzv. podnět na sabotáž už Český rozhlas před několika týdny podrobně popsal. Nyní se mu podařilo získat kompletní dokument. Ve stížnosti, kterou Zeman předal loni v červnu ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS), Zavorala i jeho nemocnici označuje za jednoho z hlavních strůjců údajné sabotáže a kritizuje práci lékařů.

Organizovaná skupina a lékařská dobrozdání. Z čeho exprezident Zeman vyvodil ‚ústavní puč‘

Číst článek

Začíná tím hned ve druhé části podnětu, který reportérům Hrad poskytl na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Zeman píše, že Zavoral nedodržel příslib, že se o jeho převozu do nemocnice nebude mít veřejnost jak dozvědět.

„Navzdory předchozí dohodě s prof. Zavoralem o anonymitě převozu byl k převozu použit zřetelně označený sanitní vůz ‚mobilní JIP‘ a při příjezdu do ÚVN, navzdory skutečnosti, že se jedná o režimové pracoviště a střežený prostor, byla otevřena vrata a vpuštěni novináři s veškerou technikou...“ V podnětu označil bývalý prezident převoz za „spektakulární“.

Bývalý šéf Zemanovy kanceláře Vratislav Mynář tehdy odmítl, že by prezident byl v bezvědomí. Podle jeho slov pouze usnul. A na tom, že Zemanův stav nebyl tak vážný, jak to vypadalo, trvá dosud.

„Pro převoz prezidenta mobilní JIP ani pro jeho umístění na KARIM nebyl důvod, neboť nebyl v ohrožení života, neselhávaly mu orgány, nebyl v bezvědomí (vědomí na Glasgow stupnici 14 z 15, tedy větší prostá únava) a nevyžadoval invazivní lékařské zákroky, což potvrdila kompletní zdravotní dokumentace a přehled zdravotních výkonů VZP. Přijde Vám to normální?“ napsal redaktorům Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz v SMS.

Převoz prezidenta Miloše Zemana do Ústřední vojenské nemocnice. | Foto: Petr Topič | Zdroj: Profimedia
Převoz prezidenta Miloše Zemana do Ústřední vojenské nemocnice. | Foto: Petr Topič | Zdroj: Profimedia

Pod vlivem Stehlíkové?

Zeman pak vznáší obvinění, která se týkají lékařské práce Zavorala a také přednosty KARIM Tylla. Už důvod hospitalizace měl podle podnětu Tyll „okopírovat“ z informací, které v médiích asi o měsíc dříve zveřejnila Džamila Stehlíková. Lékařka na svém blogu na serveru Aktualne.cz napsala, že Zeman trpí jaterní cirhózou, proto musel být už dříve hospitalizován kvůli metabolickému rozvratu a že abstinence během jeho pobytu v nemocnici vedla k náběhu na delirium tremens.

‚Spojka‘ a znalec. Se Zemanovou stížností na ‚ústavní puč‘ pomohli i ministr Blažek a epidemiolog Prymula

Číst článek

„Jako důvod hospitalizace uvedl přednosta KARIM (...) Tyll dehydrataci a metabolický rozvrat, což je diagnóza vyžadující mimo jiné důkladné biochemické vyšetření, přičemž do tohoto data žádný metabolický rozvrat diagnostikován nebyl a naopak diagnóza byla následně dne 13. 10. 2021 vyvrácena,“ píše Zeman v podnětu.

Práci Tylla označuje za „kvazidiagnostiku“, která měla ve spolupráci s informacemi zveřejněnými Stehlíkovou za cíl vyvolat u veřejnosti dojem ztráty způsobilosti.

Mynář v aktuálním vyjádření dokonce uvedl, že měl lékař Tyll „předvyplněný formulář s důvodem hospitalizace“, kterým měl být „metabolický rozpad“.

„A vedle kolonky podpis pacienta bylo uvedeno ‚podpisu neschopen‘, ačkoli kolonka byla opatřena vlastnoručním podpisem prezidenta a metabolický rozpad byl během dvou dnů vyloučen biochemickým vyšetřením,“ napsal v SMS zprávě Mynář.

S takovou kritikou nemocnice nesouhlasí. „Lékaři ÚVN stanovují diagnózu a léčbu pacientů vždy na základě anamnézy, fyzikálních vyšetření a výsledků dalších vyšetřovacích metod a o pacienty pečuje vždy tým profesionálních zdravotníků," uvedla k tomu její mluvčí Jitka Zinke.

Zeman lékaře viní z toho, že se účastnili „ústavního puče“. To byl koneckonců důvod, proč exprezident podnět podal: „Prezident je hluboce přesvědčen, že osoby zejména z řad lékařů a senátorů shora uvedené dokonaly jednání, jímž se snažili znemožnit plnění jeho ústavních pravomocí.“

Vratislav Mynář na tiskové konferenci. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz
Vratislav Mynář na tiskové konferenci. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kritika nemocnice a jejích lékařů pokračuje na stránkách podnětu i dále. Zemanova epikríza (lékařské záznamy o průběhu nemoci – pozn. red.) prý nekorespondovala s vývojem stavu pacienta a byla „naprosto paradoxně“ kopírována ze dne na den bez ohledu na Zemanův skutečný stav.

Podnět na sabotáž žalobci včetně toho nejvyššího Igora Stříže smetli ze stolu jako nedůvodný. Jenže tuto část, tedy slovy žalobců namítání nepravdivosti lékařských stanovisek, které měla nemocnice v čele se Zavoralem a Tyllem Zemanovi jako pacientovi vystavovat, se přece jen rozhodli prověřit zvlášť.

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6, které tuto část podnětu dostalo za úkol prověřit, jej nejdříve stejně jako v případě sabotáže odmítlo. Jenže Zeman se obrátil na šéfžalobce Stříže a ten nařídil kroky státního zastupitelství prověřit a pověřil tím Městské státní zastupitelství. Nemocnice a někteří její lékaři tak stále čelí podezření, které jejich bývalý pacient Zeman vznesl. Více si můžete přečíst ZDE.

‚Červená karta‘

Zeman a jeho spolupracovníci šli ještě dále. Na Zavorala a Tylla podali podnět pražským žalobcům. „Prof. Zavoral a MUDr. Tyll flagrantním způsobem porušili dlouhou řadu právních předpisů upravujících poskytování zdravotnické péče a nakládání s osobními údaji a to až za hranici vzniku trestní odpovědnosti pro trestný čin neoprávněného nakládání s osobními údaji ve smyslu ustanovení § 180 tr. zákoníku,“ stojí na sedmé straně podnětu.

§ 180 - Neoprávněné nakládání s osobními údaji

(1) Kdo, byť i z nedbalosti, neoprávněně zveřejní, sdělí, zpřístupní, jinak zpracovává nebo si přisvojí osobní údaje, které byly o jiném shromážděné v souvislosti s výkonem veřejné moci, a způsobí tím vážnou újmu na právech nebo oprávněných zájmech osoby, jíž se osobní údaje týkají, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.

(2) Stejně bude potrestán, kdo, byť i z nedbalosti, poruší státem uloženou nebo uznanou povinnost mlčenlivosti tím, že neoprávněně zveřejní, sdělí nebo zpřístupní třetí osobě osobní údaje získané v souvislosti s výkonem svého povolání, zaměstnání nebo funkce, a způsobí tím vážnou újmu na právech nebo oprávněných zájmech osoby, jíž se osobní údaje týkají.

Zemanovi vadilo, že vedení nemocnice vystavilo dva lékařské přípisy o jeho aktuálním stavu, s nimiž bývalý prezident nedal souhlas. První z nich byl předaný jeho kancléři Mynářovi. Podle jeho aktuálního vyjádření „byl psán jako ústavně-právní ‚červená karta‘“.

„Slova ‚není schopen zastávat funkci‘ nejsou ze zdravovědy, ale je to citace ústavního slibu prezidenta republiky dle čl. 59 odst.2 Ústavy, a to za situace, kdy prezidentu republiky vyjma zažívacích problémů nic v plnění jeho ústavně právních práv a povinností nebránilo, což bylo jednoznačně prokázáno v následujících hodinách a v kompletní zdravotní dokumentaci, napsal Mynář.

A pokračoval. „Vám jakožto občanovi přijde v pořádku, když lékaři místo diagnostiky a terapie suplují ústavněprávní rozhodování bez mandátu a relevantních zdravotních důvodů? Pokud ano, doporučuji pro větší občanský komfort život v subsaharské Africe!“

Druhou zprávu o Zemanově schopnosti vykonávat úřad pak dostal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten o ni požádal, protože se v té době už diskutovala možnost aktivace článku 66 Ústavy, čímž by část Zemanových pravomocí mohla přejít na jiné ústavní činitele.

Advokát Marek Nespala, který Zemana ve sporech zastupoval, tuto stížnost nechtěl komentovat. „K tomu se vyjadřovat nemohu, protože to ještě ukončeno nebylo,“ uvedl stručně.

Nemocnice si pevně stojí za svými postupy i jednáním. „Postupovala lege artis (podle pravidel oboru lékařství – pozn. red.), o čemž svědčí i v médiích prezentované názory předních českých odborníků na ústavní a zdravotní právo,“ doplnila mluvčí Zinke.

Nakládání s citlivými údaji

Ale to pořád ještě není vše. Zeman se prostřednictvím Nespaly se stížností obrátil také na Úřad pro ochranu osobních údajů a požádal ho o prověření toho, jak nemocnice nakládala s jeho osobními citlivými údaji. Na stížnost upozornil už dříve iROZHLAS.cz.

Úřad pro ochranu osobních údajů řeší, jak lékaři nakládali s citlivými daty ‚pacienta Zemana‘

Číst článek

Na co přesně si Zeman stěžuje, není jasné, podnět není veřejný. Nespala ale obsah přiblížil: „Úřad posuzuje, jakým způsobem byly vedeny a opatrovány a jakým způsobem bylo nakládáno s citlivými osobními údaji pacienta. A je lhostejno, jestli se jedná o prezidenta republiky nebo jiného pacienta.“

Dodal, že Zeman podle něj nedal s vypracováním přípisů pro Mynáře a Vystrčila žádný souhlas, protože o nich ani nevěděl.

Přestože Zeman spolu se svým okolím práci Zavorala kritizovali, loni mu u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa udělil státní vyznamenání za zásluhy.

Šéf nemocnice Zavoral, který se o Zemana roky staral, teď už ale péči o svého pacienta předal jinam. „Pana prezidenta Miloše Zemana převzal do péče, za splnění veškerých legislativou daných náležitostí, registrující praktický lékař spádového území,“ řekla Zinke.

Miloš Zeman | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz
Miloš Zeman | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Martin Štorkán a Tereza Čemusová

Související témata: Miloš Zeman, Miroslav Zavoral, Ústřední vojenská nemocnice, Vratislav Mynář, Džamila Stehlíková, sabotáž, podnět, Úřad pro ochranu osobních údajů