Na techniku pro ženisty šlo podle kontrolorů jen 9 procent z jejich rozpočtu. Podle resortu chybí peníze

Ženijní vojsko pracuje podle Nejvyššího kontrolního úřadu se zastaralou a poškozenou technikou. Přesto ministerstvo obrany zrušilo většinu investic do modernizace. V letech 2010 až 2022 bylo ze státního rozpočtu pro tuto modernizaci k dispozici 3,5 miliardy, ministerstvo obrany však vyčerpalo pouze devět procent. Resort se ale brání, že by měl být rozpočet na obranu vyšší.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě vojáků mají v Mošnově své prezentace hasiči, celníci či zdravotníci

Zjištění podle ministerstva potvrzuje jejich apel o nutnosti vydávat na obranu mininálně dvě procenta HDP a mít předvídatelný rozpočet (ilustrační foto) | Foto: Petr Bušta | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo obrany nezajistilo část požadovaných kapacit ženijního vojska, vyplývá z tiskové zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten zjistil, že ministerstvo neuskutečnilo 47 z 69 naplánovaných investičních akcí, načež nevyužilo více než 90 procent možných peněžních prostředků, tedy přes tři miliardy korun. 

Ministerstvo obrany ale v reakci na zjištění kontrolorů napsalo, že „kvůli nízkému rozpočtu jsme se tehdy museli rozhodnout, které modernizační projekty dostanou přednost a které budou muset být odloženy“. Zjištění podle ministerstva potvrzuje jejich apel o nutnosti vydávat na obranu minimálně dvě procenta HDP a mít předvídatelný rozpočet.

Podfinancování ženijního vojska negativně ovlivnilo jeho schopnost provádět záchranné a likvidační práce při mimořádných událostech, při kterých má zásadní roli. Kontroloři zjistili, že 69,4 procenta techniky a materiálu je po určené době životnosti a 22 procent techniky bylo při kontrole dočasně neuživatelné.

Také byly při kontrole nalezeny nedostatky u proběhlých investičních akcí, u jedné například ministerstvo obrany pracovalo s finančními prostředky v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Celkově kontroloři odhalili skutečnosti nasvědčující porušení rozpočtové kázně ve výši 7,3 miliardy korun.

‚Bzučící komáry‘ do každé jednotky. Generál popisuje budoucnost dronů v české armádě

Číst článek

Pontonové mostní soupravy

Jednou z odložených investic byla i modernizace pontonových mostních souprav, které slouží k přepravě vojska přes vodní překážky. Dosavadní technika ženijního vojska je však v tomto ohledu zastaralá a pontonové mostní soupravy nepřevezou nově pořizované tanky. Ty většinou váží mezi 63 až 67 tunami, zatímco soupravy unesou maximálně 60 tun.

Kromě pontonových mostních souprav používá ženijní vojsko také mostní automobily, které unesou pouze 50 tun a navíc jsou ve špatném stavu. Všech deset je 21 až 29 let za svojí životností a osm z nich patří mezi dočasně neuživatelný majetek, který vyžaduje opravu.

Ženijní vojsko Armády České republiky tvoří důležitou součást armády. Umožňují ostatním vojskům překonat obtížné překážky, jakými může být překročení řeky nebo průchod minovým polem. V době míru je jejich role podstatná při živelních pohromách a haváriích. Významně se například podíleli na odklízení následků povodní v letech 2009, 2010 a 2013.

edr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme