Pavel jmenoval 93 profesorů. Jsou mezi nimi i Fajt a Ošťádal, kterým Zeman odmítl dát titul

Prezident Petr Pavel ve středu v pražském Karolinu předal jmenovací dekrety 93 profesorům. Jsou mezi nimi technici, lékaři, právníci, fyzici či chemici. Jmenovací dekret si z rukou prezidenta převzali i historik umění Jiří Fajt a fyzik Ivan Ošťádal, kterým Pavlův předchůdce Miloš Zeman odmítal nejvyšší akademický titul udělit kvůli výhradám k jejich minulosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Petr Pavel předal v pražském Karolinu jmenovací dekrety profesorům vysokých škol

Prezident Petr Pavel předal v pražském Karolinu jmenovací dekrety profesorům vysokých škol | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Jmenovací dekrety ve středu novým profesorům opět předával prezident. Ve svém projevu řekl, že osobní předávání dekretů v prostorách Karolina považuje za podtržení důležitosti toho momentu. V období Zemanova mandátu je kvůli sporům o jmenování některých docentů profesory předával ministr školství.

Jednou z nejmladších profesorek se stala Palich Fučíková. Zabývá se imunologií nádorových buněk

Číst článek

Jmenovací dekret si tak z rukou prezidenta převzalo 21 žen a 72 mužů, které na získání titulu navrhla vědecká nebo umělecká rada příslušné vysoké školy. Návrhy dříve schválila vláda a jmenovací dekrety podepsal prezident.

Nejvíce nových profesorů, a to 30, navrhla Univerzita Karlova v Praze. Devět profesorů bylo jmenováno na návrh Vysokého učení technického v Brně, osm na návrh Masarykovy univerzitě v Brně a sedm na návrh Českého vysokého učení technického v Praze.

Noví profesoři jsou mimo jiné i z Univerzity Palackého v Olomouci, z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a z České zemědělské univerzity v Praze.

Kdo jsou noví profesoři?

Vedle Fajta a Ošťádala se nositeli nejvyššího vysokoškolského titulu stali například psycholožka Lenka Krámská, která vede oddělení Klinická psychologie v pražské Nemocnici Na Homolce.

Dekrety převzali i právník a vedoucí katedry mezinárodního a evropského práva na Masarykově univerzitě Filip Křepelka a Kamil Kopecký z Univerzity Palackého v Olomouci, který vede Centrum prevence rizikové virtuální komunikace.

Prezident a rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčkova mluvili o nedostatečném financování univerzit. Zdůraznili, že bez dostatečných zdrojů se excelentní věda a vzdělávání vysokoškoláků dělat nedá.

Po osmi letech. Zemanem odmítaní akademici získají profesuru na konci června, potvrdil Hrad

Číst článek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) ocenil, že vztah mezi prezidentem a akademickou obcí se vrací na důstojnou úroveň a že dosavadní spory o to, kdo má být profesorem, jsou středečním jmenováním Fajta a Ošťádala završeny.

V proslovu se věnoval i rozdílům v odměňování akademiků. Na nízké mzdy si nyní stěžují zvláště učitelé humanitních a společenskovědních oborů.

Jmenovací dekrety obou kandidátů Univerzity Karlovy Fajta a Ošťádala odmítl Zeman podepsat na jaře 2015. Spolu s Fajtem a Ošťádalem byl mezi nimi rovněž Jan Eichler z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Zeman svůj krok tehdy zdůvodnil jejich prohřešky z minulosti. Následovaly soudní spory. V roce 2021 soud pravomocně rozhodl, že nejmenování Ošťádala a Fajta profesory nebylo v souladu se zákonem.

Zeman pak neuspěl ani se svými kasačními stížnostmi u Nejvyššího správního soudu. Přesto je během svého mandátu nejmenoval. Eichlera, který vzal už v roce 2016 žalobu na prezidenta zpět, Zeman jmenoval profesorem v roce 2021.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme