Projekt za tři čtvrtě miliardy korun jde do finále a už s prvním lednem 2024 by měl spatřit světlo světa. Problém je ale v tom, že prošel testováním jen u části relevantních organizací.
Bývalá ředitelka základní školy Drahomíra F. v úterý od soudu odešla s trestem dvou let vězení s odkladem na 30 měsíců. Na rozdíl od prvního rozsudku tentokrát senát uznal, že se dopustila podvodu.
„Bylo sice prokázáno, že se stal skutek, pro který je obžalovaná stíhána, avšak ten nevykazuje všechny znaky žalovaného trestného činu,“ píše soud k verdiktu, který přináší server iROZHLAS.cz.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vybral Kateřinu Podrazilovou jako novou ředitelku Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Nahradí tak dosavadní ředitelku Irenu Storovou.
Fakulta sociálních věd Karlovy univerzity vyjde vstříc studentům, kteří se kromě vzdělávání připravují na obranu Česka jakožto vojáci aktivních záloh armády.
Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy propustila teologa a církevního historika Tomáše Petráčka. Důvodem je podle děkana fakulty Vojtěcha Novotného efektivizace hospodaření fakulty.
„Demografická křivka, která letos tolik působila při přijímání na střední školy, bude za čtyři roky na vysokých školách," varuje rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.
„V Česku každý rok odteče z polí půda, která by naplnila asi dva miliony sklápěcích tatrovek,“ přibližuje Vojtěch Kotecký z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.
Mírní příznivci konspirací zaměření na covid-19, jak tuto 12procentní skupinu nazývá unikátní výzkum pro server iROZHLAS.cz, proto častěji zastávají antisystémová stanoviska a volí extrémní strany.
„Obrací se na mě jak studenti a studentky, tak i zaměstnanci a zaměstnankyně, vychází to tak půl na půl,“ říká ombudsmanka na Filosofické fakultě UK Pavla Špondrová.
Mezi novými profesory jsou technici, lékaři, právníci, fyzici či chemici. Jmenovací dekret si tak z rukou prezidenta převzalo 21 žen a 72 mužů, které na získání titulu navrhly rady vysokých škol.
Neplatí, že by spirituálně založení lidé nutně museli věřit konspiracím a dezinformacím. Klíčovou roli hraje opět míra důvěry v systém. Který zahrnuje politiky, média, ale třeba i lékaře či akademiky.
Soudkyně odmítla, že by se Drahomíra F. dopustila podvodu, když předložila zfalšovaný vysokoškolský diplom. Ženě tak udělila dvacetiměsíční trest odnětí svobody s dvouletou zkušební lhůtou.
Záměr kauzu s oběma akademiky uzavřít, Hrad avizoval už dříve. Prezident ale nechtěl specifikovat datum jejich jmenování, protože celou věc řešili kvůli probíhajícímu sporu právníci.
Podle Jiřího Fajta, který na své jmenování profesorem čeká už osmým rokem, je třeba v případu ještě vyřešit, kdo bude hradit jeho náklady. Podle kunsthistorika je to věc právníků.
„Ačkoliv byli Finové v průběhu 2. světové války spojenci nacistického Německa, nehrály krajní pravice ani rasistické ideje ve Finsku nijak významnou roli,“ říká odborník na finské dějiny Tomáš Masař.
Po dvouletém vyšetřování středočeské kriminálky státní zástupce obžaloval exředitelku základní školy. Třináct let se podle něj prokazovala falešným diplomem. Nyní jí hrozí až osm let vězení.
„V současné chvíli má odborný asistent základní tabulkový plat 32 400 korun hrubého. To je něco, co nepostačí ani na důstojný život zejména v hlavním městě,“ říká Ondřej Švec z Univerzity Karlovy.
Dokumenty působící jako interní informace ležely několik měsíců na webu resortu bez vysvětlujícího kontextu. Začaly se pak objevovat v řetězových e-mailech či v příspěvcích na sociálních sítích.
Odvolává, odvolává a kritiku odmítá. Šéf Ústavu pro studium totalitních režimů. Rozhádali se v něm už zase historici. Kvůli čemu? Jak vlastně zkoumat dějiny? A potřebujeme na to speciální ústav?
Pedagogové vysokých škol plánují protestní akci kvůli dlouhodobému podfinancování. Nejhůře jsou na tom společenskovědní obory. Někteří univerzitní učitelé už odcházejí na základní a střední školy.
Podezření ze sexuálního obtěžování studentek ze strany některých vyučujících v poslední době řešila na Fakultě humanitních studií, tam se problémovým chováním teď zabývá speciální komise.
„Když zohledníte inflaci, v Praze se za tuto mzdu nedá přežít. Při dnešních cenách to nestačí ani na nájem. Situace je frustrující a je nutné řešení na politické úrovni,“ zdůrazňuje děkanka Lehečková.