Na základě protiruských sankcí zmrazil Finanční analytický úřad ruský majetek v hodnotě deseti miliard korun. Řada Rusů přesto stihla vlastnictví převést dříve, než se objevili na sankčních seznamech.
FAÚ se také věnuje vyhledávání majetku lidí a firem, které jsou na protiruských sankčních seznamech Evropské unie. Do současné doby zmrazil v Česku majetek 67 právnických a devíti fyzických osob.
Co bude obsahem přednášky, Ševčík nechtěl uvést. „Nechte se překvapit, přijďte se podívat,“ uvedl děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické na dotaz Českého rozhlasu.
„Poptávka po oceli v budoucnosti nezmizí. Poptávka tady pořád bude. Ať už si vezmeme válku na Ukrajině, tak Česko má silný obranný průmysl, který potřebuje hodně oceli,“ tvrdí Urban.
Ocelárny a další provozy teď rozhodují o své budoucnosti. Podle Green Dealu mají výrazně snižovat emise skleníkových plynů, ony se však zároveň musí vyrovnat s dražší elektřinou a plynem.
I přes Zemanovu snahu o posílení ekonomických vztahů dochází v posledních letech spíše k ochlazení mezi Českem a Čínou. Svoji další budoucnost na čínském trhu zvažují i některé tuzemské velké firmy.
Podle ČEPS by už v roce 2030 výroba elektřiny spolu s běžným importem nestačila na pokrytí spotřeby Česka po dobu 105 hodin za rok. Tento „nedostatek“ jen přitom přípustný jen po dobu 15 hodin.
Podle odcházejícího šéfa České pošty Romana Knapa je nutné začít s připravenou transformací. „Když neproběhne, hrozí poště v dalších letech ztráta čtyři miliardy korun,“ říká.
Česká pošta by se měla rozdělit se na dvě části. Jedna by měla vykonávat veřejnou službu pro stát, který za ni bude platit. Druhá, komerční část by si měla na svůj provoz vydělat sama.
Na vysoké inflaci v Česku se výrazně podílí rychle rostoucí ceny potravin. Funguje trh s potravinami tak, aby nedocházelo k jeho zneužívání a zbytečné velkému zdražování?
Česko podle Eurostatu patří k zemím, kde potraviny zdražovaly loni nejrychleji. V prosinci byly podle evropského monitoru cen o více 27 procent vyšší než před rokem.
Energetická skupina Sev.en Pavla Tykače bude více obchodovat s energiemi v zahraničí. Plán vlády zestátnit výrobní části ČEZ pozoruje s „pozdviženým obočím“.
V Česku chce Pavel Tykač, majitel energetické skupiny Sev.en, dál investovat do akcií banky Moneta, zajímá se i o koupi vydavatelství Mafra. „Zájem jsme projevili, jednání jsou ale na začátku,“ řekl.
Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko loni v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.
Host podcastu Peníze a vliv odpovídal na otázky, které se týkají zlevňování energií. Jestli energetická krize z loňského roku skončila podle něj není stále jasné.
Cenu pod vládním stropem si mohou zákazníci někde zajistit až o 10 procent nižší, ale pokud uzavřou smlouvu s fixní cenou na jeden až tři roky. Vyplatí se to? Poslechněte si podcast Peníze a vliv.
Pro ČEZ budou odvody z tržeb a z daně z příjmu za rok 2023 představovat 40 až 80 miliard korun. Státu by měl i s dividendy odvést přes 100 miliard korun.