OVĚŘOVNA: Zničený vlak uprchlíky i příběh 83letého muže s kočkou. Staré fotky se šíří s novým příběhem

Ruská invaze na Ukrajinu přináší obrovské množství fotek i videí. Po sociálních sítích však kolují i starší fotografie, které nyní dezinformátoři zasazují do špatného kontextu. Server iROZHLAS.cz se v dalším díle seriálu Ověřovna! zaměřil na ověření audiovizuálního obsahu.

OVĚŘOVNA! Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničený vlak údajně po ukrajinských uprchlících

Zničený vlak údajně po ukrajinských uprchlících | Zdroj: Koláž iROZHLAS

E-mailová schránka projektu iROZHLAS.cz Ověřovna se opět zaplnila náměty na ověření šířených informací. Zaměřili jsme se proto nyní na sdílení vybraných fotografií a videí. 

Lidé z Ukrajiny ke svému útěku ze země zmítané válkou hojně využívají železniční dopravu, čehož okamžitě využili i čeští dezinformátoři. Po sociálních sítích, ale i řetězovými e-maily nebo zprávami v aplikaci WhatsApp se šíří fotografie s následujícím textem: „Tisíce evropských železničářů děkují imigrantům za jinak neuvěřitelné kulturní obohacení, kterého se jím v této době dostává!!! Robert BENDA – předseda Rady FVČ Federace vlakových čet – prezídium.“ Na šíření nepravdivé informace upozornila na facebooku mimo jiné uživatelka Pája Skálová.

Robert Benda, který je označován za autora „poděkování“, skutečně existuje a na webových stránkách Federace vlakových čet figuruje jako ředitel. Jak sám již dříve však uvedl, žádné takové vyjádření nikdy nenapsal. „Skutečnosti ve zprávě uvedené jsou jasnou lží, se kterou nemá Federace vlakových čet ani má osoba nic společného. Je to jasná dezinformace,“ stojí na stránkách federace.

Fotografie navíc vůbec nezachycují vlakové soupravy po převozu uprchlíků z Ukrajiny. Jak server iROZHLAS.cz ověřil, naprosto totožné snímky se na internetu poprvé objevily již v roce 2015 v souvislosti s tehdejší uprchlickou krizí. Některé weby odkazují, že pochází z Rakouska, jiné z Německa, to ale není podstatné.

Shrňme si to: fotografie kolují po internetu od roku 2015, nemohou tedy jakkoliv souviset s nynějšími uprchlíky z Ukrajiny, vyjádření ředitele federace Bendy je smyšlené. Snímky jsou tak záměrně zasazené kontextu a jde o hoax. Kolik lidí takový příspěvek zhlédlo, není jednoduché odhadnout, ale jen na facebooku to jsou tisíce uživatelů.

Letecké průlety 

Další video šířené na sociálních sítích, zejména na twitteru, údajně ukazuje zapojení letecké vojenské techniky do války na Ukrajině. 

I tyto záběry však na internetu kolovaly dlouho před tím, než Vladimir Putin oznámil invazi na Ukrajinu. Například na portálu YouTube někdo nahrál stejné video v květnu 2020, tedy téměř dva roky před válkou. Záběry zachycují stíhačky nebo bombardéry v různých formacích pochází z příprav na vojenskou přehlídku v Moskvě.

Britský server BBC poté doplnil, že zvuk sirén byl do videa dodatečně přidán a přehrán přes původní zvuk. 

NARAZILI JSTE NA DEZINFORMACI?

Vážení čtenáři, pokud byste na sociálních sítích narazili informaci, u které si nejste jistí její pravdivostí, pošlete ji na e-mailovou adresu overovna@rozhlas.cz. Server iROZHLAS.cz se ji za vás pokusí ověřit. 

Neštěstí z Turecka

I poslední vybraná fotografie v poslední době kolovala na českých sociálních sítích a v mnoha případech ji uživatelé spojovali s Ukrajinou. Příběh 83letého muže však pochází z roku 2018 ze západního Turecka, kdy po požáru domu o vše přišel a zůstala mu pouze jeho kočka.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme