Vnitřní referenda všechny spory násobí. Piráti si na sebe ušili bič, říká k odvolání Michálka politolog

Po jeho odvolání z republikového výboru Jakub Michálek oznámil, že bude rezignovat i na funkci šéfa pirátských poslanců. Předseda strany Ivan Bartoš ale rezignaci nepřijal, chce ho ještě přesvědčit, aby si tento krok rozmyslel. Podle politologa Jana Kubáčka se vnitřní spory stávají nepřímou a často velmi bolestnou medializací Pirátů. „Potřebovali by se mnohem více zaměřit na vnější prostředí a na voliče,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference Pirátů před jednáním Poslanecké sněmovny

Jakub Michálek je jednou z nejvýraznějších tváří Pirátů | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že důvody k odvolání byly podle něj zástupné. Není to první pokus o odvolání Jakuba Michálka. Čím tak zásadně vadí některým členům Pirátů?
Je pravda, že Jakub Michálek patří mezi nejviditelnější tváře Pirátů, jak v minulosti na pražském magistrátu, tak posléze po vstupu do Poslanecké sněmovny. Tam má jednu z nejúspěšnějších pracovních činností jako řadový poslanec.

Bartoš nepřijal Michálkovu rezignaci na šéfa klubu poslanců. ‚Pokusím se ho přesvědčit, aby zůstal,‘ řekl

Číst článek

Zároveň ale vyniká tím, že je hodně konfliktní typ, že je to solitér a že některé jeho výstupy jsou autokratické. Dává důraz na svou pověst, na svou viditelnost a na centrální vedení Pirátské strany. Ty problémy jsou dlouhodobé a měly i osobní ráz, řešil se například jeho vztah s bezprostředními spolupracovníky a dalšími Piráty.

Do toho se samozřejmě propisuje i dlouhodobý spor mezi centrem Pirátské strany, Piráty, kteří v uvozovkách mají funkce a jsou buď poslanci, ministry, náměstky, či vysoce postavenými státními úředníky, a řadovými Piráty v krajích, v obcích a na úrovni jednotlivých místních organizací, kteří volají po tom, že chtějí mít mnohem více prostoru. Chtějí, aby jim centrum více naslouchalo a aby mohli do té politiky pirátství silněji promlouvat.

Do toho je ještě třetí frakce. To jsou evropští Piráti a evropští delegáti, kteří jsou často také v trucu a klinči vůči vedení Pirátské strany. To se naposledy ukázalo při nominacích, kdy Jakub Ferjenčík podporovaný centrem a ministrem Lipavským naprosto pohořel v nominaci. Takže počítám, že i tyto spory se do toho propíšou a že nás vlastně čeká další vlna nepokojů a otřesů Pirátů.

Potřebuje se strana zaměřit na nějakou vnitřní reorganizaci nebo profesionalizaci? 
Myslím si, že Piráti by se potřebovali mnohem více zaměřit na vnější prostředí, na voliče a vymyslet takové formáty, u kterých jsou schopni absorbovat a zvládnout konstruktivní kritiku.

Piráti odvolali Michálka z širšího vedení, Bartoš byl proti. Důvodem byl návrh na změny ve straně

Číst článek

Tím, že se primární modlou stala referenda a ankety všeho druhu v rámci Pirátské strany, došlo k tomu, že se všechny spory násobí a ventilují navenek a zároveň se stávají takovou nepřímou a často velmi bolestnou medializací Pirátů.

Často se to děje v době, kdy veřejnost řeší úplně jiná témata, jako teď politické, sociální a ekonomické otřesy, zdražování či nejistotu, a poslední, co potřebujete, je sledovat vnitřní okopávání jednoho z vládních subjektů – kuriózně jednoho ze subjektů, který ztrácí popularitu v preferencích nejméně z té vládní pětikoalice.

Myslím, že mnozí kolegové ve vládě jsou teď vlastně spokojení, protože Piráti si tak trochu na sebe ušili rozpor, bič a problémy, které zastíní jejich aktivitu, případně jejich tematická řešení. Protože se bude řešit, kdo ke komu patří, kdo za to nese odpovědnost a kdo by měl případně vystřídat v uvozovkách ty celostátně známé špičky.

Věra Štechrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme