Pobočky České pošty jsou ztrátové. Návštěvnost klesla za pět let o 40 procent, říká bývalý generální ředitel

Česká pošta zruší 300 svých poboček, s tím i 950 pracovních míst. Jedná se o součást transformačního plánu, který připravoval i její bývalý generální ředitel Roman Knap. „Za mého působení vznikl princip, na základě kterého se budou pobočky ke zrušení vybírat podle požadavku Českého telekomunikačního úřadu, který definuje ve své vyhlášce dostupnost poštovních služeb,“ vysvětluje.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta

Všechny pobočky České pošty jsou ztrátové, říká bývalý generální ředitel Knap | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Situace je podle něj nyní taková, že všechny pobočky České pošty jsou ztrátové. „Je to dáno přirozeným poklesem poptávky po poštovních službách. Nemůžu souhlasit s tím, že datové schránky a postupující digitalizace neseberou pošťákům práci. Za posledních pět let návštěvnost a počet transakcí na pobočkách České pošty klesl o 40 procent,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu. Moderuje Tomáš Pavlíček

„Myslím si, že už nikdo nepochybuje o tom, že celá poštovní síť musí projít nějakou reorganizací, restrukturalizací, optimalizací a podobně,“ dodává Knap. Nyní je prý třeba podívat se na to, jaká je poptávka spotřebitelů a zákazníků České pošty po službách, a tam investovat.

„Naopak tam, kde je klesající, je samozřejmě potřeba optimalizovat a omezovat ty služby, které jsou s tím spojeny,“ uvádí.

Zrušením části poboček chce pošta ušetřit zhruba 700 milionů korun ročně. Letos by jí tento krok měl pomoci vyhnout se pádu do insolvence. Rozsah poskytovaných služeb pošta měnit nehodlá.

Pošta, která v současnosti zaměstnává necelých 23 000 lidí, původně uváděla, že v polovině letošního roku propustí 1600 pošťáků a zruší až 2269 pracovních míst. Nakonec ale bude v polovině roku zrušeno 950 míst. Dalších 500 míst podnik ke stejnému datu škrtne v logistické síti.

Dvě části

Českou poštu nelze podle Knapa dělit na ztrátovou a výdělečnou část, ale na infrastrukturní a část komerčních služeb.

„Česká pošta je prodloužená ruka státu v kontaktu s občanem.“

Roman Knap (bývalý šéf České pošty)

„Stát říká, že chce nějakou fyzickou infrastrukturu, protože Česká pošta je i jeho prodloužená ruka kontaktu s občanem. A musí říct, že má být v takovém rozsahu, aby občané po celé České republice měli garantovaný přístup ke státním službám. Je to infrastruktura pojmenovaná, oceněná, přesně se ví, kolik stojí, a za ni stát platí,“ říká bývalý generální ředitel.

„A potom je druhá část těch komerčních služeb, které samozřejmě působí na liberalizovaném otevřeném trhu a musí být konkurenceschopné. A to je princip té transformace,“ dodává.

Proti ohlášenému rušení pošt se staví komunální politici. Většina dotčených obcí s rušením poboček na jejich území nesouhlasí a chce s vedením podniku ještě jednat. Předseda Svazu měst a obcí František Lukl (STAN) uvedl, že svaz bude s vedením podniku jednat po Velikonocích. 

Pošta kvůli rušení poboček zruší 950 pracovních míst, oznámil její šéf Štěpán. Původně to mělo být 2300

Číst článek

Svaz podle Lukla chápe, v jaké situaci se Česká pošta nachází, současně si ale nepřeje, aby se transformace dotkla funkčnosti sítě. V jednáních chce svaz aktivně spolupracovat, maximální volnost při jednáních nechává vedení jednotlivých měst a obcí.

O tom, že se s vedením pošty chtějí sejít, informoval i sněm pražských starostů. Ti poště vyčítají nedostatečnou komunikaci a opominutí řady faktorů při výběru poboček, které mají skončit. Pražští starostové rovněž žádají vládu, aby do doby, než budou jednání ukončena, neschvalovala zamýšlený plán rušení poštovních poboček.

Poslechněte si celý pořad nahoře v audiozáznamu.

Tomáš Pavlíček, Karolína Němcová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme