Podle výzkumu MU nejsou rizika internetu pro děti tak vysoká

Téměř denně se objevují v médiích informace o značné škodlivosti internetu a dalších nových médií na dospívající děti. Nejnovější výsledky vědců z brněnské Masarykovy univerzity ovšem ukazují, že nebezpečí závislosti sice existuje, ale jen pro relativně malý počet dětí. Univerzita na projektu pracovala v rámci rozsáhlého celoevropského výzkumu EU Kids Online. Výsledky ukazují, že je u nás na internetu závislé asi jedno dítě ze sta, riziko pak hrozí zhruba pěti procentům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otec se synem

Otec se synem | Foto: Jiří Hošek

Nejčastějším důvodem, proč děti tráví na internetu tolik času, je podle výzkumu snaha nahradit chybějící zážitky a emoce z reálného života, zejména z rodiny. Rodičovské zákazy a přísné kontroly pak pochopitelně problém nevyřeší.

„Nejlepší strategií je samozřejmě problémům předcházet. Rodiče by měli být od doby, kdy si začnou děti hrát s počítačem, na pozoru vůči tomu, kolik tam tráví času a jakými aktivitami,“ zdůrazňuje členka výzkumného týmu Kateřina Škařupová.

Pokud si rodiče všimnou nějakého problému, je podle Škařupové dobré, promluvit si o tom s dětmi a snažit se najít nějaké společné řešení. V případě, že by se to ukázalo jako vážný problém, je nejlepší vyhledat odbornou pomoc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výzkumu Masarykovy univerzity hovoří redaktor Ivan Holas

Rodičům se často také zdá, že jejich dítě tráví u počítače příliš velkou dobu, což je ale relativní. Co připadá rodičům nadměrné, může být pro mladou generaci normou.

Čtrnáctiletá Kristýna na internetu tráví denně zhruba pět hodin, kromě úkolů a práce do školy tráví čas také na sociální síti Facebook. „Asi závislá jsem, ale myslím si, že bez toho dokážu žít, třeba na dovolené bez internetu vydržím,“ říká Kristýna.

Oproti tomu patnáctiletá Adéla tráví na internetu mnohem méně času: „Já si myslím, že asi závislá nejsem, když bez toho vydržím docela dost dlouho. Já jsem vlastně o prázdninách nebyla na internetu vůbec, a trávím na něm tak jednu, dvě hodiny denně. A o víkendech vůbec.“

Média často naráží kromě závislosti také na další rizika internetu a sociálních sítí, o kterých je dobré děti včas varovat. V reálném životě jsou ale podle vědců rizika mnohem vyšší.

„Děti jsou na internetu určitě ohroženy kyberšikanou, 7-8 % českých dětí ji zažilo na vlastní kůži. Ale zhruba třikrát více dětí ji zažilo naživo ve třídě,“ říká vedoucí výzkumu David Šmahel.

Podle brněnských vědců pozitiva internetu pro děti a mládež jednoznačně převažují, stejně jako každý jiný nástroj je ale potřeba umět jej správně používat. K tomu je dobré děti i rodiče dále vzdělávat, aby rizikům uměli čelit.

Ivan Holas, Ivana Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme