Podzimní volby bude před dezinformátory chránit speciální skupina. Má zajistit důvěryhodnost voleb

V Česku vznikla speciální skupina, která bude chránit podzimní volby do Poslanecké sněmovny před dezinformátory. Spadá pod Úřad vlády a koordinuje ji bezpečnostní poradce premiéra podplukovník Petr Matouš. Ve skupině jsou zástupci ministerstev vnitra, obrany, zahraničních věcí nebo zpravodajských služeb a kyberúřadu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Programování, hacker (ilustrační foto)

„Cílem je posílit komunikaci před, během a po volbách. Monitorovat negativní vlivy. Děláme to proto, abychom mohli včas, adekvátně a koordinovaně reagovat,“ vysvětluje Matouš | Foto: Free-Photos | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Skupina se připravuje například i na situaci, která nastala při volbách v roce 2017. Tehdy hackeři napadli web Českého statistického úřadu a vyřadili jej z provozu. Výsledky útok neovlivnil, protože na stránkách se žádné hlasy nesčítají, pouze se zobrazují průběžná data. Nefunkčnost webu ale může nabourat důvěru lidí ve volby a jejich výsledky, což poté můžou zneužít i dezinformátoři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při Úřadu vlády vznikla speciální skupina, která řeší odolnost voleb vůči dezinformátorům. Poslechněte si reportáž Jany Magdoňové

Své zkušenosti s ovlivňováním voleb mají i ve Velké Británii. Tamní skupina pro ochranu voleb musela už v minulosti řešit nefunkční volební web. „Okamžitě na všech platformách vydal komunikační narativ, že stránka spadla a nemá vůbec spojitost se samotným sčítání hlasů při volbách,“ říká koordinátor skupiny pro ochranu voleb Petr Matouš.

Skupina bude připravovat krizové scénáře a další materiály. „Cílem je posílit komunikaci před, během a po volbách. Monitorovat negativní vlivy. Děláme to proto, abychom mohli včas, adekvátně a koordinovaně reagovat,“ vysvětluje Matouš.

V Česku zatím podobná iniciativa chyběla, jak přibližuje náměstek ministra obrany Jan Havránek. „Vznik koordinační skupiny pro ochranu voleb do Poslanecké sněmovny je jedním z praktických a konkrétních příkladů implementace národní strategie, kterou vláda schválila letos v dubnu.“ Ta se týká hybridního působení a způsobům, jak mu čelit.

Důvěryhodnost voleb

Právě dezinformační kampaně jsou jedním z příkladů hybridního útoku. Útočník se snaží polarizovat společnost, poštvávat různé skupiny proti sobě a zasévat v lidech strach a nedůvěru, ať už ke státním institucím nebo demokracii jako takové.

Skupina se bude věnovat ale pouze dezinformacím, které snižují nebo úplně popírají důvěryhodnost voleb. Nebude řešit ty, které by se týkaly přímo stran a kandidátů do voleb.

Analytik Šlerka: Šiřitelé konspirací mají pocit, že ví víc než ostatní. A mají potřebu vám to sdělit

Číst článek

„Samozřejmě pokud jako poslanci dostaneme nějaké podněty, tak je budeme té skupině dávat. Myslím si ale, že není vhodné, aby do toho politici aktivně zasahovali,“ upozorňuje poslanec Robert Králíček za ANO, který předsedá stálé komisi pro hybridní hrozby.

Vznik skupiny pro ochranu voleb podporují i opoziční strany. Například Piráti podle Jana Lipavského tuto iniciativu vítají. Stejně se k tomu staví i lidovci, jak Radiožurnálu řekl Jan Bartošek.

Členy skupiny i další úředníky, kteří budou mít volby a komunikaci na starost, už školili experti z Finska, kde je speciální Centre for Excellence. To se na hybridní působení a odolnost proti němu specializuje.

Své zkušenosti předávali i odborníci z Velké Británie. „Spojené království pravidelně spolupracuje s mezinárodními partnery na budování vzájemného porozumění, odolnosti a schopnosti chránit a posilovat integritu demokratických procesů a událostí,“ dodává Christian Margetts z britské ambasády v Praze.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme