Politolog: Online přihlášky na střední školy? Chyby se stávají, pompéznost ale snahu o digitalizaci shazuje

Ministerstvo školství v pondělí jedná o možnosti, že prodlouží termín pro podávání přihlášek na střední školy. O víkendu podalo online přihlášku přes 10 tisíc žáků, systém ale začal fungovat až v pátek před půlnocí a ne ve čtvrtek ráno, jak bylo původně v plánu. Politolog Petr Just v pořadu Jak to vidí... na Dvojce upozorňuje, že online potřeby společnosti rostou: „Při vědomí toho všeho by se dalo očekávat, že postup digitalizace bude rychlejší.“

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studentka

Studentka | Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo školství v úterý rozhodne, zda prodlouží termín pro podávání přihlášek na střední školy. A to kvůli o téměř dva dny odloženému startu elektronického systému přihlašování (DiPSy). Ministr Mikuláš Bek (STAN) se veřejnosti za komplikace omluvil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: politolog Petr Just z Metropolitní univerzity Praha. Moderuje Zita Senková

„Přitom ale nejde jenom o tuto kauzu. Už v minulosti jsme byli svědky toho, že i přes minimálně rétorickou snahu digitalizovat veřejnou správu, digitalizovat každodenní agendy i ty agendy, které se dělají nárazově, došlo k zádrhelu. I když nejsem kompetentní hodnotit technické aspekty, vidím tu dvě velké chyby,“ uvažuje v pořadu Jak to vidí... politolog Petr Just.

První z nich je, že se jednotlivé pokroky v elektronizaci ohlašují s velkou pompou, i když se přirozeně může vyskytnout nějaká chyba. Celý obraz snahy digitalizovat státní správu to pak podle Justa shazuje.

PŘEHLEDNĚ: Všechno, co potřebujete vědět o elektronických přihláškách na střední školy

Číst článek

Samozřejmě to může svědčit o tom, že systémy nejsou dostatečně vyzkoušeny, nebyly třeba plně podrobeny zátěžové zkoušce. Jako laik si dokážu představit, že pokud se spouští nový velký elektronický systém, projde nejenom standardní zkouškou, ale je udělána i nějaká větší zátěž jako třeba vícekapacitní snaha o přihlášení.“

Druhým problémem mohou být podle politologa nedostatečné personální kapacity.

„Lidé z oblasti informačních technologií jsou dnes pochopitelně na trhu práce velmi žádaní. Soukromý sektor jim ale dokáže nabídnout mnohem lepší finanční podmínky, než jsou tabulkové mzdy ve státní správě. Ta pak logicky pracovníky, kteří by intenzivně pracovali na všech digitalizačních agendách, postrádá.“

Digitalizace v Česku

Přesto digitalizace v Česku pokračuje, i když z pohledu mnohých pomaleji, než by se očekávalo.

„Máme ve vládě stranu, která si téma digitalizace a elektronizace státní správy dala jako jedno ze svých vlajkových témat. Když se dnes řekne Pirátská strana, naprostá většina občanů si na první dobrou vybaví věci související s digitalizací,“ připomíná politolog a pokračuje:

Rodiče s žáky vybírají přes DiPSy střední školy. Systém odolal desetiminutovému DDoS útoku

Číst článek

„Lidé vědí, že Ivan Bartoš je vicepremiér pro digitalizaci, byť nemáme samostatné ministerstvo pro digitalizaci zodpovědné napříč celou veřejnou správou za otázku elektronizace. Při vědomí toho všeho by se dalo očekávat, že postup digitalizace bude rychlejší.“

I s ohledem na to, že potřeby společnosti jsou v této oblasti dnes mnohem akutnější.

„Mladá generace žije téměř permanentně online. Stále více lidí je zvyklých řešit všechno z jednoho malého zařízení, počínaje objednáním jídla a konče letenkami a ubytováním. Očekává se tedy, že i všechno mezi tím se bude dát vyřešit elektronicky,“ dodává Petr Just.

Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.

Zita Senková, opa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme